POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Rehabilitacja po 250 latach
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładypaździernika 23 2011 11:45:00
Rehabilitacja po 250 latachZ inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej w miniony piątek – 21 października – w Gorzuchowie w gminie Kłecko doszło do niecodziennego wydarzenia. W części wioski zwanej Kuś, a dokładnie w miejscu, w którym 250 lat temu (30 września 1761 r.) zapłonął stos, posadowiony i poświęcony został krzyż. Tuż za krzyżem – w formie półokręgu – ułożonych zostało 10 kamieni, symbolizujących 10 nieszczęsnych ofiar, oskarżonych o czary, a następnie spalonych żywcem kobiet. Szczególną wymowę posiada fakt, że osiem kamieni jest dużych, natomiast dwa małe, co symbolizuje spalenie dwóch matek wraz z córkami.

Poświęcenie krzyża
W małym lasku, który rośnie obecnie na miejscu stosu zgromadziło się ok. 50 osób, w tym burmistrz Kłecka – Marek Kozicki, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kłecko – Mieczysław Szczepański, wójt Kiszkowa (wyrok skazujący na śmierć 10 rzekomych „czarownic” wydał właśnie sąd z Kiszkowa) – Tadeusz Bąkowski, mieszkańcy Gorzuchowa i Wilkowyi (sąsiednie wioski) oraz młodzież gimnazjalna. Na miejscu ks. Mirosław Kędzierski, proboszcz kłecki poświęcił krzyż, a Robert Zgoła (miejscowy organista oraz radny) odczytał straszny wyrok sądu kiszkowskiego sprzed 250 lat. Młodzież gimnazjalna natomiast zapaliła znicze przy każdym z symbolicznych kamieni.
Za tragicznie zmarłe kobiety zmówiono modlitwę, a ksiądz przekazał informację o mszy za dusze nieszczęsnych niewiast, która odbędzie się w Zaduszki – 2 listopada o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Kłecku. Warto nadmienić, że zarówno krzyż, jak i pozostałe elementy (kamienie, chodnik oraz tablicę pamiątkową w miejscu zdarzenia) ufundował Henryk Kaczor, członek TMKiZK.

„Czy istniały wiedźmy i komu szkodziły”
Z Kusia uczestnicy owej niecodziennej uroczystości udali się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku, gdzie odbył się wykład dra Aleksandra Małeckiego z Instytutu Historii UAM w Poznaniu „Czy istniały wiedźmy i komu szkodziły” (wykład odbył się dzięki prof. Jerzemu Siepakowi, pochodzącemu z Kłecka naukowcowi). Sala MGOK pękała w szwach, głównie za sprawą młodzieży gimnazjalnej, dla której była to ciekawa i niezapomniana lekcja historii.

Swój wykład dr Aleksander Małecki rozpoczął od Harry Pottera, by następnie przez szczegółowe omówienie gorzuchowskiego przypadku, przejść do ówczesnego systemu postrzegania budowy świata i wszechświata, który w znacznym stopniu opierał się na podstawach stworzonych jeszcze przez Arystotelesa. Wykład zakończył się nawiązaniem do Mikołaja Kopernika i jego rewolucyjnego – na owe czasy – dzieła oraz omówieniem literatury, poświęconej magii, urokom i czarom.

Najważniejsze tezy wyartykułowane przez wykładowcę były następujące: wyrok sądu kiszkowskiego był nieprawny, ponieważ dotyczył sprawy, której sądy cywilne nie miały prawa rozpatrywać, a już na pewno nie powinny wydawać one wyroków; wyrok skazujący wydany został wbrew woli kościoła (kłecki proboszcz próbował nie dopuścić do wykonania wyroku, niestety nie udało się to jemu); w epoce braku „słowa pisanego”, w jakiej żyły nieszczęsne kobiety, olbrzymią uwagę zwracano na „słowo mówione”, gdzie bardzo łatwo było dopatrzeć się magicznego zaklęcia, uroku czy czaru; kobiety spalone na stosie w Gorzuchowie były swoistymi „ofiarami systemu”, w jakim przyszło im żyć; największy odsetek procesów o czary, i jednocześnie najwyższy odsetek wydanych wyroków śmierci, w ówczesnej Rzeczypospolitej, miał miejsce właśnie w Wielkopolsce, co spowodowane było bliskością Niemiec, gdzie stosy płonęły praktycznie nieprzerwanie.

Podczas trwania wykładu, w tle sali, paliło się 10 zniczów, symbolizujących nieszczęsne kobiety. Po zakończeniu wykładu dr Aleksander Małecki otrzymał rzęsiste brawa, a zgromadzeni w sali obejrzeli pokaz slajdów z miejsca kaźni sprzed 250 lat. Pierwsze zdjęcia przedstawiały normalny las z poszyciem, na kolejnych widoczny był wykop w ziemi, gdzie wyraźnie było widać warstwę spalenizny oraz osmolone, popękane od temperatury kamienie, ostatnie fotografie z kolei dokumentowały budowę krzyża oraz układanie kamieni i kostki brukowej wraz z chodnikiem.

Zbigniew Beling/red
Fot. Z. Beling, J. Molenda
Drukuj 9258 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9288]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9565]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [899]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [783]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3669]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6317]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [899]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [889]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,216,491 unikalnych wizyt