POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Wągrowiecka piramida
Na tropach historii: Skarby, sekrety i tajemnicekwietnia 04 2020 21:30:00
Wągrowiecka piramidaSłysząc słowo „piramida”, kojarzymy od razu Egipt. Tymczasem jadąc z Gniezna w kierunku Wągrowca – około 2 km od Wągrowca – na obrzeżach lasu, po prawej stronie szosy, na niewielkim wzgórzu, doskonale widocznym od strony drogi, znajduje się około dziesięciometrowy ostrosłup wykonany z ciosowych kamieni – prawdziwa piramida! To nietypowe miejsce to grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego. Miejsce bardzo ciekawe i... tajemnicze.


Franciszek Łakiński - autor oryginalnego projektu był rzeczywiście nietuzinkową osobowością, nawet na miarę tych burzliwych czasów w których przyszło mu żyć. Zanim zaprojektował ten grobowiec i został w nim pochowany w 1845 r. pędził nader burzliwy żywot.

F. Łakiński urodził się 9 marca 1767 r. w Szczerbinie koło Łobżenicy. Służbę wojskową w armii pruskiej rozpoczął w 1790 r., a po pokoju w Tylży wstąpił do wojska polskiego i walczył – w latach 1808–1814 - w armii Napoleona. Tam dosłużył się stopnia rotmistrza, a za zasługi wojenne uhonorowany został orderem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową. Był podobno odważnym oficerem, zasłynął z ludzkiego stosunku wobec podwładnych i zimnej krwi na polu walki. Ta ostatnia cecha przydała mu się zwłaszcza podczas kampanii rosyjskiej w 1812 r., kiedy Wielka Armia poniosła druzgocącą klęskę.

W Wągrowcu Łakiński osiedlił się w 1830 r. Stał się znany z działalności dobroczynnej na rzecz ubogich. Szczególną troską otaczał dzieci (w testamencie przekazał m.in. fundusz na szpital i dom sierot, hojnie uposażył służbę, a także przygotował projekt swojego miejsca spoczynku).

Rotmistrz Franciszek Łakiński zmarł 4 czerwca 1845 r. Jego grobowiec ma kształt wysokiego ostrosłupa – do wnętrza prowadza metalowe drzwi. Podobno sam rotmistrz spoczywa w trumnie zawieszonej na łańcuchach wewnątrz grobowca.

Obelisk... konia?!

Pamięć o tym niezwykłym człowieku przetrwała w tej okolicy, nie tylko dzięki niezwykłej budowli, w której kazał się pochować. Tuż obok, pod majestatycznym obeliskiem, został również pogrzebany – według jednej z wersji jego ulubiony koń (inne przekazy mówią, że spoczywają tam weterani walk o niepodległą Polskę). A ów drugi grobowiec stojący na sąsiednim pagórku to równie tajemnicza budowla, zwieńczona metalową sylwetka konia.

Łakiński zadecydował również jakimi drzewami i krzewami ma być obsadzone otoczenie jego grobowiec wykonany z ciosanego kamienia. Przepowiedział, że kiedy młodziutkie sosny wyrosną ponad czubek wysokiej piramidy – wtedy Polska odzyska niepodległość. I tak się stało po kilkudziesięciu latach.

Miejscowe podanie głosi, że czasem, w księżycową jasną noc, można spotkać w okolicy ducha rotmistrza, który jedzie powoli na koniu, a towarzyszy mu też pies. Inna opowieść mówi, że letnią nocą można tu usłyszeć tętent koni, na których czele jedzie rotmistrz Łakiński. Ale w przeciwieństwie do wielu innych zjaw i upiorów, włóczących się po polskich drogach i bezdrożach, spotkanie z rotmistrzem Łakińskim nie wróży niczego złego. Skoro człowiek był ekscentrykiem, to i jego duch nie może być taki zwyczajny...

Wszystkim, którzy zawitają w nasze strony, zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca, ponieważ jest ono niezwykle urokliwe i... jedyne w swoim rodzaju.

Karol Soberski
Drukuj 7889 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9291]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9566]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [904]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [783]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3670]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6319]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [904]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [890]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,217,953 unikalnych wizyt