POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
„Legenda o Popielu i Piaście Kołodzieju”
Nasze wędrówki: Żywa historialipca 29 2012 10:30:00
„Legenda o Popielu i Piaście Kołodzieju”Dawne dzieje historyczne wcale nie muszą być prezentowane w sposób sztampowy. Doskonałym na to przykładem było widowisko teatralne pt. „Legenda o Popielu i Piaście Kołodzieju” zaprezentowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Średniowiecznej „Drużyna najemna Wici” z Poznania w ramach „Koronacji Królewskiej”, odbywającej się na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie.

Zapewne każdy z nas z dzieciństwa pamięta historię Popiela, okrutnego władcy kraju Goplan, który bez żadnych wyrzutów sumienia wyzyskiwał okolicznych mieszkańców. Jednym z nich był Piast Kołodziej, człowiek bardzo pracowity, który każdego dnia składał drewniane koła do wozów. Piast nie narzekał na brak zajęcia, jego żona opiekowała się dziećmi, wiele pracy miała i w domu i na przydomowym poletku. Chociaż oboje z Piastem byli ludźmi pracowitymi, w domu nie przelewało się, ale też ani oni, ani dzieci nie znali głodu. Rzepicha dokładała starań, aby nikomu niczego na co dzień nie brakowało. Żyli skromnie, ale w szczęściu i spokoju.

Na księcia Popiela nadeszła kara, która doprowadziła do jego śmierci. Władca, wspólnie ze swoją żoną Gerdą zostali pożarci przez myszy. Wieść o śmierci okrutnego księcia ucieszyła poddanych, jednak wszyscy szybko zrozumieli, iż muszą znaleźć nowego władcę. Wybór padł na Piasta Kołodzieja, który cieszył się dużym uznaniem i szacunkiem wśród kmieci. Zanim to jednak nastąpiło, pielgrzymi którzy zostali przyjęci w dom prostego kołodzieja, przepowiedzieli mu, że zarówno on, jak i jego 7-letni syn Ziemowit oraz jego potomkowie będą władcami całej krainy.

Tyle legendy. A co gdyby zaprezentować tę historię z przymrużeniem oka tak, aby na twarzach odbiorców pojawił się uśmiech? Prawdziwymi specjalistami w tej dziedzinie są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Średniowiecznej „Drużyna najemna Wici” z Poznania. - Naszym założeniem jest pokazywanie historii na wesoło. Być może dla dzieci będzie to zaledwie 10 % wiedzy historycznej w tym zakresie, ale jeśli ma się to przyczynić do zainteresowania dawnymi dziejami, to mogę to robić tak długo jak tylko się da – przyznaje w rozmowie z nami Mariusz Urbaniak, prezes stowarzyszenia.

Podczas występu, widownia mogła zapoznać się z życiem codziennym Piasta oraz Rzepichy, dotyczącym polowania, przynoszenia wody do zagotowania oraz niezbędnego drewna. Wszystko było okraszone sporą dozą dobrego humoru, który odpowiadał zarówno dorosłym jak i dzieciom. I to właśnie najmłodsi wchodzili często w teatralne interakcje z występującymi, którzy w spontaniczny acz skuteczny sposób radzili sobie z tym zadaniem. I choć można przyznać, że zaprezentowane postaci były na granicy przerysowania, to wszyscy bawili się doskonale.

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Średniowiecznej „Drużyna najemna Wici” w Poznaniu jest znane gnieźnieńskiej publiczności z udziału w poprzednich edycjach „Koronacji Królewskiej”. W 2011 roku członkowie grupy zaprezentowali legendę o Lechu, Czechu i Rusie a, jak zdradził nam M. Urbaniak, jednym z planów na 2013 rok jest legenda o Kraku. Co istotne, rekonstruktorzy z Poznania zajmują się także inscenizacjami zdobywania grodu, prezentacją biesiad z epoki, prowadzą warsztaty lepienia garnków, krzesania ognia, barwienia tkanin, pozyskiwania materiałów z lnu oraz runa owczego. W swoim repertuarze mają także mroczną stronę czasów średniowiecznych, a więc prezentacje napadów łupieżczych oraz plądrowania kościołów.

Grupa licząca ok. 25 członków ma na swoim koncie udział w festiwalach historycznych w Lądzie, Grzybowie, Wolinie oraz wielu zagranicznych imprezach tego typu.

Paweł Brzeźniak
Drukuj 5890 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9287]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9565]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [899]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [783]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3669]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6317]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [899]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [889]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,216,458 unikalnych wizyt