Piastowski Festiwal Wodny w Kłecku nabiera tempa!
Dodane przez admin dnia Luty 10 2012 18:00:00
Aż trzydzieści podmiotów zaangażowanych jest już dzisiaj w przygotowanie imprezy jakiej jeszcze w naszym regionie nie było – Piastowskiego Festiwalu Wodnego, który 26 maja odbędzie się nad jeziorem Kłeckim. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „U źródeł polskości”. I właśnie dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko odbyło pierwsze z cyklu kilku zaplanowanych na najbliższe tygodnie spotkań w którym uczestniczyli prawie wszyscy zaangażowanie w Festiwal.
Treść rozszerzona
Dzisiejsze spotkanie, którego gospodarzem był burmistrz gminy Kłecko Marek Kozicki – Mecenas Festiwalu – podzielone zostało na dwie części: w pierwszej uczestnicy spotkania zapoznali się z ramowym programem majowego Festiwalu przedstawionym przez jego pomysłodawcę Karola Soberskiego (właściciela portali informacjelokalne.pl i PiastowskaKorona.pl). Natomiast w drugiej części spotkania uczestnicy wsiedli do autokaru podstawionego przez firmę przewozową „Mile” z Kłecka i pojechali na kąpielisko gdzie – mimo mrozu – spędzili kilkadziesiąt minut i zapoznali się z planowanym rozmieszczeniem poszczególnych atrakcji Festiwalu.

Idea Festiwalu
Na pierwszą część spotkania złożyło się przedstawienie zarysu programu Piastowskiego Festiwalu Wodnego, który 26 maja odbędzie się na dwóch scenach nad jeziorem Kłeckim. - Duża scena ustawiona zostanie na biwakowisku, natomiast mniejsza na Przystani Żeglarskiej – poinformował Karol Soberski. - Ideą Festiwalu jest promocja walorów turystycznych gminy Kłecko i gminy Mieleszyn, jeśli przyłączy się ona do tej imprezy oraz powiatu gnieźnieńskiego. Ponadto Festiwal ma wymiar historyczny ponieważ chcemy pokazać, że to w naszym regionie są źródła polskości, że tutaj narodziło się Państwo Polskie i pokazanie w którym to regionie naszego kraju jest Gniezno, czyli pierwsza stolica Polski. W tym celu do współpracy przy organizowaniu Festiwalu zaprosiliśmy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Trzeci element to turystyka. Chcemy pokazać wszystkie rodzaje turystyki uprawianej w naszym powiecie, czyli: kajakarstwo, żeglarstwo, turystyka piesza, rowerowa i lotnicza – dodaje.

Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że w programie Festiwalu, który rozpocznie się o godz. 10.00 a potrwa do godz. 22.00 przewidziano kilkanaście atrakcji różnego rodzaju. Podczas dzisiejszego spotkania jego uczestnicy zaproponowali kolejne atrakcje Festiwalu, który tym samym - jak stwierdził jeden z uczestników - szykuje się na imprezę, jakiej jeszcze u nas nie było! Wszystkie te atrakcje przygotowane są wspólnie przez głównego pomysłodawcę Festiwalu, portal PiastowskaKorona.pl, współorganizatorów: Urząd Miejski w Kłecku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku, Klub Żeglarski „Korsarz” oraz przez partnerów Festiwalu którymi są: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie, Camping Borzątew, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Centrum Kultury „Scena to dziwna”, Grupa Producencka „Chrobry” z Kłecka, Klub Żeglarski „Horyzont”, Stowarzyszenie Światowid, Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Sportów Lotniczych im. L. Szajdy, Agencja Artystyczna JazzGra, Agencja Reklamowa Reklama Lokalna, Klub Motorowodny „Turbina”, OSP Kłecko, Komenda Hufca ZHP Gniezno, Polski Klub Ekologiczny w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Klub Honorowych Dawców Krwi w Kłecku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kłecku, Restauracja „Popularna” w Kłecku, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kłecku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kłecku, Gimnazjum w Kłecku oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna. A kilka kolejnych już zgłosiło wstępny akces do udziału w organizacji Festiwalu.

Patronat merytoryczny nad Festiwalem objął Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Jak ostatecznie będzie wyglądał program Festiwalu zależy także od decyzji wójta gminy Mieleszyn – jego przedstawicielka była obecna na dzisiejszym spotkaniu – który ma zdecydować, czy Gmina Mieleszyn włączy się w organizację tej imprezy, co będzie jednoznaczne z poszerzeniem oferty programowej Festiwalu.

Giełda WOT w Kłecku!
- Ważnym elementem Festiwalu będzie odbywająca się na promenadzie wiodącej do kąpieliska Giełda Bolesławowska w trakcie której chcemy, by promowały się powiaty z Wielkopolski i Kujaw, instytucji zaangażowane w Festiwal oraz stoiska komercyjne. Zupełną nowością o której dowiedzieliśmy się trzy dni temu jest Giełda Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Zarząd WOT-u podjął decyzję, że jedna z pięciu organizowanych w ciągu roku w Wielkopolsce takich Giełd odbędzie się właśnie w Kłecku. Dla nas jest to dodatkowa promocja Festiwalu w skali całej Wielkopolski – poinformował dzisiaj K. Soberski.

O kolejnych atrakcjach Festiwalu będziemy informować na bieżąco.

(as)