Łukasz Nawalny zdobywcą Złotego Trzosu!
Dodane przez admin dnia Lipca 25 2015 21:45:00
Po raz dziewiąty rozegrany został Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu. Po raz trzeci natomiast łucznicy rywalizowali na Placu Świętego Wojciecha w ramach dwudniowego widowiska historycznego Koronacja Królewska.
Treść rozszerzona


W turnieju łuczniczym o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu mógł wziąć udział każdy, kto potrafi strzelać z łuku, ale nie jest zrzeszonym zawodnikiem w tej dyscyplinie sportu. W tym roku rywalizowało 41 łuczników, którzy do Gniezna zjechali z wielu regionów kraju.

Zawodnicy ci mogli się posługiwać dowolnym rodzajem łuku, który był kopią broni historycznej, odpowiednią dla okresu średniowiecza. Łuk i strzały stanowiły własność łucznika i musiały być drewniane z grotem metalowym. Wszystkie elementy broni wykonane musiały być z materiałów naturalnych. D tego wszystkiego uczestnicy turnieju występowali obowiązkowo w strojach jakie były noszone w wiekach od XIII do XV.

Strzały oddawane były do tarcz z odległości: 15, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 m. Ostatecznie wygrywał zawodnik, który uzyskał najlepszy wynik z największej odległości.

Najlepszym okazał się Łukasz Nawalny z Łodzi, który swój sukces przypieczętował w rundzie finałowej oddając strzały do tarczy z 65 metrów. Zwycięzca został nagrodzony przez Prezydenta Królewskiego Miasta Gniezna nagrodą - Złotym Trzosem Gnieźnieńskiego Grodu, która jednocześnie stanowiła równowartość sumy 2.000 złotych. Drugie miejsce premiowane 1.000 złotych przypadło Rafałowi Łosikowi z Poznania.

Organizatorzy turnieju przyznali dodatkowe wyróżnienia w postaci dwóch nagród pieniężnych w wysokości 500 zł, dla najlepiej strzelającej białogłowy i najlepszego gnieźnianina. Najlepszą strzelającą białogłową wybrana Anna Płotycia z Wołoszczyna, która zawody zakończyła na 40. metrach z wynikiem 8 pkt. W stawce dziesięciu startujących gnieźnian najlepszym z nich okazał się Artur Świtalski.

Po raz pierwszy w tym roku rozegrane zawody łucznicze, w których wzięły dzieci do lat 15. Pierwsze miejsce zajęła Justyna Majchrzak uzyskując 61 pkt. Drugie lokata przypadła Julicie Orzełek, która uzyskała wynik 56 pkt. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Walczak, która zawody zakończyła z wynikiem 40 pkt. Wszystkiego zawodniczki były z Gniezna.

Maciej Maciejewski