Koronacja Mieszka II
Dodane przez admin dnia Lipca 26 2015 15:45:00
Ostatnią stricte teatralną inscenizacją historii podczas tegorocznej Koronacji Królewskiej była Koronacja Mieszka II II i jego żony Rychezy. Ta druga w tym roku koronacja podobnie jak wczorajsza poprzedzona została odpowiednim wstępem. Tym razem narrator wprowadził publiczność w sytuację historyczną odtwarzanych scen.
Treść rozszerzona
Akcja gry przeniosła się na poziom, ołtarza polowego na Placu św. Wojciecha, co pozwoliło swobodnie oglądać odtwarzaną historię koronacji Mieszka II i jego żony niemal z każdego miejsca na placu. Prosty scenariusz, a jednocześnie dobre operowanie tekstem zarówno przez grającego biskupa gnieźnieńskiego Cezarego Molendę jak i narratora, ale i Eliasza Gramonta, który wcielił się w rolę Mieszka II sprawiły, że pewną doniosłość przedstawianych scen widzowie mogli przeżyć emocjonalnie.

Wydaje się, że reżyserujący przygotowane przez Terminus A Quo inscenizacje Edward Gramont świetnie wyczuł zarówno historyczną materię jak i festynowo-jarmarczny klimat Koronacji Królewskiej. Choć tym razem sama akcja działa się daleko od publiczności, na koniec nastąpiło zejście pary królewskiej z orszakiem do ludu. Ten zabieg pozwolił niejako widowni poczuć się trochę jak na rzeczywistej koronacji.

Na koniec para zniknęła w budowanym z kartonów rekordowej ilości zamku. Postać Mieszka pojawia się jeszcze raz tym razem w inscenizacji militarnej Rządy Bezpryma i powrót Mieszka II. To jednak właśnie druga w tym roku koronacja dopełniła historię przedstawianą przez Teatr Terminus A Quo.

Jarosław Mikołajczyk