Bój o most
Dodane przez admin dnia Sierpnia 23 2015 08:30:00
Grzybowo w powiecie wrzesińskim nierozerwalnie związane jest od lat z wojami i odtwarzaniem historii średniowiecza. Podobnie i w tym roku weekend po połowie sierpnia wypełnił Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, obozowiskiem wojów i rzemieślników średniowiecznych.
Treść rozszerzona
Oprócz szczęku oręża czy koncertów muzyki z epoki, można było podejrzeć nie tylko średniowieczne wytwórstwo ale też popatrzeć jak wyglądała średniowieczna codzienność. Osią tegorocznego II Grzybowskiego Turniej Wojów jest tytułowy „Bój o most”.

Wczoraj wojowie pokazali między innymi walki na moście. - W Grzybowie odtwórcy historyczni spotykają się już od 2011 roku i za każdym razem jest inny temat. Tegoroczny turniej skupia się właśnie na walkach i potyczkach o most. Odnosimy się do mostów na Lednicy, które na Słowiańszczyźnie były najdłuższymi mostami. To co pokazują wojowie to bój jaki mógł wydarzyć się właśnie na lednickim moście w 1038 roku, być może to wtedy dużo broni dostało się na dno Jeziora a tu dziś chcemy to w mikro skali odtworzyć – powiedział nam Jacek Wrzesiński kierujący Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

Mimo że same spotkania wojów w Grzybowie trwają dużo dłużej, zainteresowanie imprezą nie słabnie. Turniej wpisał się też w koloryt miejscowości stanowi integralną część kalendarza życia społeczności grzybowskiej.

- W zeszłym roku pogoda nam nie dopisała w tym roku jest pięknie,przybyło sporo ludzi pragnących zobaczyć to nasze odtwarzanie historii. Nasze Stowarzyszenie przyłączyło się do Muzeum aby reprezentować lokalną społeczność. Dbamy o uczestników Turnieju, staramy się aby wszyscy byli zadowoleni z pobytu. To już się wpisało w nasz grzybowski krajobraz. Tutaj wszyscy kojarzą koniec sierpnia z Turniejem i z Wojami – powiedziała nam Mariola Zalepa, prezes Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalno-Turystycznego „Szansa” w Grzybowie.

Turniej a wcześniej spotkania wojów w Grzybowie od lat należą do tych imprez historycznych, które nie tylko polubili mieszkańcy i zwiedzający ale też sami odtwórcy historyczni. Dziś kolejne atrakcje Turnieju.

Jarosław Mikołajczyk