Pyzdrski mural oficjalnie odsłonięty
Dodane przez admin dnia Lipiec 06 2016 12:00:00
Imponujące dzieło malarskie, powstałe na ścianie sali widowiskowo-sportowej w Pyzdrach, ukazuje barwną historię Królewskiego Miasta nad Wartą. Mural został oficjalnie odsłonięty 25 czerwca.
Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej. Przybyli na nią przedstawiciele samorządu, wykonawcy, sponsorzy i sympatycy tej formy artystycznej.

Treść rozszerzona
Mural stał się niebanalną reklamą miasta, w którym pobyt królów i książąt do rzadkości nie należał. Dodatkowo uatrakcyjnił nadwarciańską skarpę, stanowiącą jeden z najpiękniejszych krajobrazów regionu. Inicjatorem przedsięwzięcia był burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski. Znalazł odpowiednich ludzi, którzy w efektowny sposób wykorzystali ścianę sportowego budynku. Projektant Radosław Barek i członkowie Grupy Artystycznej Murall z Poznania wykonali kawał dobrej roboty. Dzieło robi wrażenie. Zamysłem autorów było ukazanie potęgi i znaczenia miasta, zaliczanego niegdyś do trzech najważniejszych ośrodków Wielkopolski. Znalazła się więc na nim opowieść o kościołach, których było więcej, zabudowie charakterystycznej do tej staropolskiej, czyli domach podcieniowych i tych z łamanym dachem. Jest odniesienie do historycznych postaci, m.in. do króla Kazimierza Wielkiego starającego się umknąć przed Krzyżakami, ale też osób dokonujących pierwszego wystrzału armatniego. Jak wyjaśnił projektant obraz ma charakter trochę legendarny. Zamysł jest taki, by przemawiał do odbiorcy. Każdy może odszukać pewne wątki z historii Pyzdr i interpretować je we własny sposób.

Burmistrz Pyzdr docenił pracę projektanta. W uznaniu zasług dla naszego miasta wręczył mu symboliczną replikę dzieła armatniego, użytego po raz pierwszy na ziemiach polskich. Sponsorzy, którzy udzielili pomocy zarówno finansowej, jak i rzeczowej otrzymali kopię akwareli szkicu muralu.

Projektant: Radosław Barek
Wykonawca:Grupa Artystyczna MURall z Poznania
Finansowanie: Gmina i Miasto Pyzdry oraz Sponsorzy

(źródło: UM Pyzdry/Sylwia Kaźmierska)
Fot. E. Kubacka