Gmina Rogowo – przyrodnicza perła Pałuk
Dodane przez admin dnia Marzec 10 2014 09:00:00
Gmina Rogowo usytuowana jest na obrzeżu województwa kujawsko – pomorskiego w jego południowo – zachodniej części. Graniczy z Kujawami oraz Wielkopolską. Położenie na styku różnych regionów etnograficznych, sprawiło, że krzyżują się tu wpływy trzech kultur. Gmina Rogowo prawie w całości położona jest w zlewni rzeki Wełny, która na kilkukilometrowym odcinku tworzy, z licznymi zabytkami tego terenu, malowniczy krajobraz.
Treść rozszerzona
Goszcząc na Ziemi Rogowskiej serdecznie zapraszamy do zwiedzenia kościoła parafialnego pw. Św. Doroty położonego w Rogowie przy drodze prowadzącej do Janowca Wielkopolskiego. Zbudowany jest w stylu klasycystyczno – neogotyckim na niewielkim wzniesieniu – w miejscu dawnego grodu, między trzema jeziorami. Na terenie przykościelnego cmentarza od północnej strony znajduje się mauzoleum rodziny Schedlin – Czarlińskich oraz zabytkowa dzwonnica wzniesiona w XIX wieku, wewnątrz której zawieszone są dwa dzwony.

Do niezwykle urokliwych zabytków gminy Rogowo należy kościół filialny pw. Św. Katarzyny w Skórkach – malowniczo położonej wsi wzdłuż rzeki Wełny, pomiędzy Jeziorem Tonowskim i Jeziorem Kołdrąb. Zwiedzając gminę Rogowo należy także zobaczyć kościół parafialny pw. Św. Mateusza w Lubczu oraz wyposażenie kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Gościeszynie, a przede wszystkim piękny obraz Madonny z Dzieciątkiem w Ogrodzie Mistycznym, słynący z cudów.

Na terenie gminy Rogowo znajdują się także założenia dworsko – parkowe. Do najciekawszych architektonicznie i najlepiej utrzymanych należy dwór w Grochowiskach Szlacheckich usytuowany po północnej stronie drogi z Rogowa do Gąsawy. Wybudowany został około 1780 roku przez ówczesną właścicielkę Grochowisk - Teofilę Korytowską.

Gmina Rogowo to także obszar na którym oprócz wielu atrakcji w postaci zabytków sztuki sakralnej i założeń dworsko – parkowych znajdują się atrakcje turystyczne.

Największą, najciekawszą a zarazem przyciągającą znaczną liczbę turystów atrakcją jest Park Dinozaurów „Zaurolandia”, który usytuowany jest w Rogowie przy drodze krajowej nr 5. Zajmuje obszar 20 ha i jest kopalnią wiedzy o prehistorii Ziemi. Podczas wędrówki malowniczą trasą nad Jeziorem Rogowskim można spotkać tyranozaura, albertozaura, wielkiego diplodoka, latające nad głowami pterodaktyle oraz wiele innych olbrzymich gadów. Odwiedzenie Zaurolandii daje także możliwość poznania naszej planety, zobaczenia jak wędrowały kontynenty, jak wyglądało życie na nich, czym żywiły się dinozaury i dlaczego wyginęły.

Gmina Rogowo bogata jest także w pomniki przyrody. Na jej terenie znajduje się ich jedenaście, z czego dziesięć stanowią drzewa, a jeden to głaz narzutowy. Do najokazalszych należy „Chrobry” – dąb szypułkowy w Reczu o obwodzie pnia wynoszącym 780 cm, lipa drobnolistna w Gościeszynie o pierśnicy 345 cm, żywa skamielina jaką jest miłorząb dwuklapowy, rosnący w parku przy Urzędzie Gminy Rogowo o obwodzie 180 cm.

Na terenie gminy Rogowo znajdują się również dwa rezerwaty przyrody: „Mięcierzyn” i „Długi Bród”, które są fantastycznym miejscem na spokojne wycieczki rowerowe.

Na gościnnych terenach gminy Rogowo pokrytych lasami i błękitnymi jeziorami każdy odwiedzający znajdzie miejsce, w którym po dniu pełnym wrażeń, będzie mógł się zrelaksować, smacznie zjeść oraz wypocząć.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego portalu gminnego www.rogowo.paluki.pl i zapoznania się z szerszą ofertą zarówno turystyczną jak i gastronomiczno – hotelową.

Serdecznie zapraszamy i życzymy wielu wrażeń podczas pobytu w Gminie Rogowo.

(art. promocyjny)
Fot. UG Rogowo