Piastowski Festiwal Wodny w Kłecku – wydarzenie jakiego jeszcze nie było!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 20 2012 18:00:00
Już 26 maja nad jez. Kłeckim odbędzie się pierwsza edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego. Dzisiaj o przygotowaniach do tej imprezy oraz o niektórych punktach programu podczas konferencji prasowej opowiadali organizatorzy Festiwalu oraz włodarze samorządów, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Celem Festiwalu jest promocja walorów historycznych i turystycznych naszego regionu.
Treść rozszerzona
- W sobotę, 26 maja w takim szczególnym dniu, bo Dniu Matki, nad jeziorem Kłeckim które łączy gminę Mieleszyn i gminę Kłecko w powiecie gnieźnieńskim „U źródeł polskości” odbędzie Piastowski Festiwal Wodny. Na terenie naszego powiatu ranga historii zawsze jest artykułowana. My jako powiat poprzez działania związane z promocją projektu „Tu powstała Polska” jak najbardziej widzimy sens wpisania się w całe to działanie. Festiwal łączy trzy żywioły: wodę, powietrze i ziemię. To będą również wydarzenia z aspektów turystycznych, kulturalnych, sportowych, historycznych i ekologicznych. Spectrum bardzo szerokie i wydarzenie jakiego jeszcze nie było – zaczął dzisiejszą konferencję prasową Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Starosta podkreśla, że Festiwal to pokazanie naszego regionu, że tutaj właśnie są źródła naszej polskości i narodzenia Państwa Polskiego. - Pomysłodawcą i całym inspiratorem Festiwalu jest red. Karol Soberski, który zainspirował pozostałe samorządy, że jesteśmy wspólnie w tym przedsięwzięciu – podkreśla D. Pilak.

Przypomnijmy, że w Festiwal – oprócz gminy Kłecko – zaangażowała się gmina Mieleszyn, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie oraz gmina Gniezno, a także Wielkopolski Urząd Marszałkowski w Poznaniu. - Starostwo weszło w tę imprezę poprzez aspekt promocji kolebki Państwa Polskiego i właśnie miejsca gdzie Polska powstała – stwierdził starosta.

- Impreza odbędzie się przy kąpielisku w Kłecku i chciałbym jeszcze raz podkreślić, że głównym inicjatorem i pomysłodawcą jest red. Karol Soberski, a w Kłecku się odbywa, bo on z Kłecka pochodzi – zaznaczył Marek Kozicki, burmistrz gminy Kłecko. - Główną areną Piastowskiego Festiwalu Wodnego będzie kąpielisko w Kłecku, które w roku 2011 zostało rozbudowane w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – dodaje.
M. Kozicki podkreśla, że jezioro Kłeckie idealnie nadaje się na tego typu imprezę, ponieważ jest dobra infrastruktura, ale też funkcjonuje doskonała przystań żeglarska, gdzie już od dwunastu lat odbywają się regaty żeglarskie, jak również organizowane są obozy na których młodzi adepci uczą się żeglarstwa. - W miejscu gdzie odbędzie się Festiwal mamy popularny „język”, czyli wąski przesmyk, który chcemy pogłębić i mam nadzieję, że władze powiatowe oraz Urząd Marszałkowski nam w tym pomogą, dzięki czemu będzie można swobodnie po tym akwenie żeglować w kierunku Borzątwi – dodał burmistrz.

Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn – na terenie której odbędzie się też kilka punktów Festiwalu – wskazał, że poprzez udział w Festiwalu chcą wypromować najbardziej urokliwy zakątek gminy Mieleszyn – Camping Borzątew. - Jest to teren taki trochę dziewiczy i jest tendencja, by w takim stanie to miejsce utrzymywać, stąd gmina Mieleszyna wpisuje się w Festiwal – podkreślił J. Kamiński. - Myślę, że udział w Festiwalu pozwoli na szerokie wypromowanie walorów przyrodniczo-turystyczne naszej gminy – dodał.

Kolejnym partnerem Festiwalu jest też Urząd Miejski w Gnieźnie. - Moja obecność tutaj nie jest przypadkowa. Chcę zaświadczyć, że prezydent Jacek Kowalski dołączył do osób wspierających tę inicjatywę. Pan Karol Soberski ma swoje korzenie w Kłecku i Mieleszynie, i to go pociąga do takich działań, ale pan Karol Soberski funkcjonuje i swoją działalność prowadzi w Gnieźnie, stąd też jest mocno umocowany w tym mieście - mówi Czesław Kruczek, zastępca prezydenta Gniezna. - My dołączamy do tego Festiwalu ze względów promocyjnych, bo przy każdej okazji będziemy powtarzać, że Gniezno jest Pierwszą Stolicą Polski, co niektórzy chcą zakwestionować. Stąd jest odpowiednia sposobność, by przypomnieć to po raz kolejny – dodał i wyraził nadzieję, że Piastowski Festiwal Wodny wpisze się w cykl imprez promujących walory turystyczne całego naszego regionu.

Program Festiwalu
- Piastowski Festiwal Wodny pod hasłem „U źródeł polskości” to impreza jakiej jeszcze nie było w Wielkopolsce. Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w sobotę, 26 maja nad jeziorem Kłeckim w powiecie gnieźnieńskim. I co muszę podkreślić, w trakcie Festiwalu kilka punktów programu będzie się odbywać równocześnie – mówi Karol Soberski, pomysłodawca Festiwalu. - Celem Festiwalu jest promocja walorów historycznych dziesięciu powiatów Wielkopolski, Kujaw i Pałuk tworzących dawne Państwo Piastów ze szczególnym uwzględnieniem gminy Kłecko i gminy Mieleszyn, a także promocja walorów historycznych Gniezna – jako Pierwszej Stolicy Polski oraz powiatu gnieźnieńskiego – miejsca gdzie „Tu powstała Polska”. Drugim równorzędnym celem jest promocja wszelkiego rodzaju turystyki uprawianej w naszym regionie – dodaje.

W dalszej części konferencji przedstawiono kilka wybranych punktów programu Piastowskiego Festiwalu Wodnego. - Gwiazdą Festiwalu będzie Zbigniew Wodecki z zespołem. Inną atrakcją muzyczną będzie występ duo akordeonowego Bayan Brothers znanego z programu „Mam talent!” - mówi K. Soberski. - Ciekawym punktem programu będą Piastowskie Prezentacje Kulturalne w trakcie których swój dorobek zaprezentują ośrodki kultury w Gniezna (MOK, CK eSTeDe) oraz Obornicki Ośrodek Kultury, Miejski Dom Kultury ze Słupcy, Miejski Dom Kultury z Wągrowca i Wrzesiński Ośrodek Kultury. W sumie na scenie zaprezentuje się około 500 młodych artystów – podkreśla.

Inną ciekawostką będzie Koncert dla Mam, które przybędą na Piastowski Festiwal Wodny. Będzie to prezent od organizatorów w postaci koncertu Samorządowej Orkiestry Dętej Miasta Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego na Rynku w Kłecku (o godz. 12.00) i podobny koncert w Mieleszynie (ok. godz. 14.00).

- Podczas Festiwalu zaprezentuje się Mistrz Świata w trialu Marcin Bugajewski, który będzie bił rekord Europy w skoku wzwyż na rowerze. Marcin Bugajewski jest jednym z niewielu na świecie sportowców, który do perfekcji opanował jazdę wyczynową na monocyklu, rowerze trialowym oraz motocyklu trialowym i te umiejętności zaprezentuje podczas Festiwalu – mówi K. Soberski.

Jednym z głównych punktów Festiwalu będą – też Regaty Żeglarskie w klasie open „O Piastowską Koronę” oraz zawody kajakarskie i regaty w klasie Optymist. Całość zakończy się Paradą Żaglówek. Piastowski Festiwal Wodny to połączenie trzech żywiołów: wody, ziemi i powietrza. W ramach tego trzeciego żywiołu odbędzie się Festiwal Latawca. Nie zabraknie również pokazów lotniczych w wykonaniu członków Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy.

„U źródeł polskości”
- Hasło tegorocznej, pierwszej edycji Piastowskiego Festiwalu Wodnego brzmi „U źródeł polskości” ma dobry nośnik, ale też zobowiązuje. Udało nam się połączyć w nierozerwalną całość, o czym zawsze marzyliśmy, Pierwszą Stolicę Polski i cały obszar między Gnieznem a Lednicą – mówi Krzysztof Gronikowski, koordynator Festiwalu z ramienia Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko. - Kolejnym marzeniem, które się udało zrealizować, to aby dwa muzea wzięły w tym Festiwalu udział. I tak się stało. Prezentacje i zajęcia edukacyjne przygotowuje Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, i to zapewne bardzo wzbogaci program Festiwalu – dodaje.

Dalej K. Gronikowski podkreślił, że Gniezno i Lednicę z ich zabytkami nie trzeba reklamować, ale są mniejsze miejscowości jak Mieleszyn czy Kłecko, które u siebie i w swoich okolicach mają wiele ciekawych miejsc. - I to też chcemy przy tej okazji promować, dlatego odbędzie się Pieszy Rajd Piastowski do „Tarczy Olbrzyma” w Sokolnikach, położonego blisko prawie 350-letniego drewnianego kościółka. Samo Kłecko także będzie zachęcało do zwiedzania z przewodnikiem a przypomnę, że Kłecko to „wielkopolskiego Westerplatte”, które złożyło dużą daninę krwi w 1939 roku – dodaje.

K. Gronikowski podkreślił, że program jest w trakcie dopracowywania i zapewne jeszcze kilka ciekawych punktów się pojawi.

- Zupełną nowością podczas Festiwalu będzie Giełda Bolesławowska, która zostanie zlokalizowana na promenadzie wiodącej na kąpielisko. Będą tam się wystawiać miasta i powiaty, będą stoiska instytucji zaangażowanych w Festiwal oraz stoiska komercyjne. W innym miejscu odbywać się będzie też Targ Wiejski przygotowany przez Stowarzyszenie Światowid – uzupełnił K. Soberski. - Duża nobilitacją dla nas jest także Wielkopolska Giełda Turystyczna, która odbywa się pod hasłem „Wpadnij z sąsiedzką wizytą”. W tym roku Wielkopolska Giełda Turystyczna, przygotowywana przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, odbywać się będzie w dziesięciu miastach Polski m.in. w Kaliszu, Pile, Kołobrzegu, Poznaniu, a 26 maja Giełda zagości do Kłecka! - dodaje.

Mecenasi i Patroni

Mecenasem Piastowskiego Festiwalu Wodnego jest Marek Kozicki, burmistrz gminy Kłecko i Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn. Honorowy patronat nad Festiwalem sprawuje Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński i Jacek Kowalski, prezydent Gniezna.

Patronat merytoryczny nad częścią turystyczną Festiwalu sprawuje Wielkopolska Organizacja Turystyczna, natomiast patronem merytorycznym części historycznej Festiwalu jest Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Organizatorami Festiwalu są: portal turystyczny PiastowskaKorona.pl, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku, Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko, Urzędu Gminy w Mieleszynie i Klubu Żeglarskiego „Korsarz” z Kłecka. - Bez zaangażowania tych instytucji zorganizowanie Festiwali nie byłoby możliwe – zaznaczył K. Soberski.

(jm)

Więcej o Festiwalu tutaj