Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców!
Dodane przez admin dnia Czerwca 03 2020 17:15:00
Czerniejewo, Mierzewo, Popowo Ignacewo, Sulin, Mielno, Kołaczkowo, Zakrzewo, Przysieka, Węgorzewo, Odrowąż, Popowo Podleśne, Arcugowo, Kruchowo, Pomarzany, Dziadkowo, Żydowo, Niechanowo, Łopienno, Łabiszynek, Zdziechowa, Przybroda... Co je łączy? We wszystkich tych miejscowościach, jak i w wielu innych, były lub nadal są piękne dwory i pałace! Dlatego zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników o udostępnienie nam starych fotografii dworów i pałaców znajdujących się w rodzinnych archiwach!
Treść rozszerzona
Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory i pałace znajdujące się w naszych miejscowościach. Często dziadkowie i babcie opowiadały nam – wskazując na stare, często pożółkłe fotografie – jak się żyło w tych dworach lub różne historie z nimi związane. Ponadto nasi dziadkowie, ojcowie lubili też fotografować się na tle danego pałacu lub w otaczającym go malowniczym parku.

Niestety, niektóre z wielu dworów i pałaców powiatu gnieźnieńskiego są już dzisiaj tylko wspomnieniem, dlatego ruszamy z akcją, by ocalić pamięć o tych obiektach. Zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników – jeśli posiadacie jakiekolwiek stare, nawet nieco zniszczone, nadszarpnięte zębem czasu, pożółkłe fotografie dworów i pałaców ze swojej miejscowości – skontaktujcie się z nami! Interesują nas wszelkie fotografie ukazujące wygląd danego pałacu lub dworu, jak i otaczającego go parku.

Oprócz zdjęć, jesteśmy również zainteresowani przedwojennymi pocztówkami, rycinami lub innymi dokumentami związanymi z pałacami i dworami w naszym powiecie. Interesują nas też stare zdjęcia z pałaców i dworów na których widoczne są rzeźby, portale, wszelkie ozdoby i dekoracje architektoniczne oraz malarskie i kamieniarskie. To wszystko to nasza lokalna historia!

Ale nie tylko zdjęcia mają swoją wagę historyczną – są nimi różne dokumenty związane z danym dworem lub pałacem – jeśli Drodzy Czytelnicy dysponujecie takimi materiałami również prosimy o kontakt.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Wszystkie te fotografie chcemy wykorzystać w powstającej publikacji poświęconej dworom i pałacom w naszym regionie, ale pokazanym na starych fotografiach (w publikacji tej zostaną umieszczone imiona i nazwiska osób, które udostępniły nam swoje zbiory). Zdjęcia te będą stanowić niezwykle cenny materiał historyczny, pokazujący dawny wygląd danego pałacu i parku, którego już dzisiaj nie ma... Niestety...

Chętnych do podzielenia się z nami swoimi zbiorami zapraszamy do kontaktu z redakcją poprzez maila: naczelny@informacjelokalne.pl lub telefonicznie: 506 966 706

Na e-maila można przesyłać gotowe skany zdjęć z informacją: który to pałac/dwór czy też park, kiedy zdjęcie zostało wykonane (jeśli oczywiście jest znana data), co przedstawia (jeśli zdjęcie związane jest np. z uroczystością rodzinną), itp.

Jeśli nie dysponują Państwo możliwością przesłania zeskanowanego zdjęcia to prosimy o sygnał, wówczas podjedziemy do Państwa w celu zeskanowania danych fotografii. Spotkamy się z naszymi Czytelnikami także wówczas, jeśli znają Państwo ciekawe historie związane z danym dworem lub pałacem.

Ocalmy wspólnie od zapomnienia to, co możemy jeszcze razem uratować.

Karol Soberski