Tadeusz Panowicz wyróżniony za całokształt dotychczasowej działalności!
Dodane przez admin dnia Styczeń 23 2012 18:00:00
Gala Finałowa Plebiscytu „Człowiek Roku 2011” była okazją do wyróżnień i nagród przyznanych przez Czytelników i redakcję informacjilokalnych.pl i redakcję PiastowskiejKorony.pl. Ale podczas wczorajszej uroczystości był także inny szczególny moment. Było to wręczenie Nagrody Redaktora Naczelnego obu portali – Karola Soberskiego. Wyróżnienie to trafiło w ręce regionalisty Tadeusza Panowicza.
Treść rozszerzona
- Jest to wyróżnienie, które postanowiłem przyznać, jako redaktor naczelny informacjilokalnych.pl i PiastowskiejKorony.pl. Jest to wyróżnienie szczególne, ponieważ i człowiek którego chcemy nagrodzić to człowiek nietuzinkowy. Od wielu lat bada historię powiatu gnieźnieńskiego, odkrywa jego tajemnice, jednocześnie pozostając wciąż bardzo skromnym człowiekiem. Jest człowiekiem wielu pasji. Kocha historię, zbiera starocie, jest posiadaczem bogatej biblioteki, angażował się w wiele akcji społecznych, spotyka się z młodzieżą w szkołach. Napisał kilkaset artykułów, wydał kilka książek. Ponadto maluje i rysuje, tworzy aforyzmy, jego zbiory mogliśmy oglądać na wielu wystawach. Prof. Gerard Straburzyński, Dziekan Wydziału Rehabilitacji i Sportu PWSZ w Kaliszu, powiedział o nim: - To człowiek renesansu, bo mając tak rozliczne talenty, jest ponadczasowy... - mówi Karol Soberski.

To szczególne wyróżnienie za całokształt dotychczasowej działalności i z życzeniami kolejnych ciekawych odkryć i publikacji wręczone zostało Tadeuszowi Panowiczowi.

- Wszystkiego się spodziewałem, tylko nie tego, że takie wyróżnienie mnie spotka. Tym bardziej, że przypada ono w okresie 45-lecia mojej działalności społecznej, artystycznej i publicystycznej właśnie tu, na Ziemi Gnieźnieńskiej. Nie potrafię więcej powiedzieć, bo dosłownie mnie zatkało – powiedział wzruszony T. Panowicz.

Kim jest Tadeusz Panowicz?
Tadeusz Panowicz urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka na obrzeżu Lednickiego Parku Krajobrazowego, w urokliwie położonej wiosce Imielenko. Bliskość sławnego Ostrowa Lednickiego i jego niepowtarzalne zabytki sprawiły, iż bez reszty zajął się ich popularyzacją. Ciągle zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży, Jego spotkania ze słuchaczami zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, bo potrafi mówić barwnie i ze swadą. Za wieloletnią popularyzację wiedzy m.in. został uhonorowany złotą odznaką Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Posiada wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Ponadto aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych i społecznych – Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym, Wielkopolskim Towarzystwie Przyjaciół Książki, Towarzystwie im. Stanisława Mikołajczyka, Towarzystwie Miłośników Pobiedzisk, Gnieźnieńskim Towarzystwie Fotograficznym. Ostatnio kandyduje do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Związku Literatów Polskich.

To namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”.

Potrafi również nieźle malować i rysować. Szczególnie jednak upodobał sobie rysowanie zabytków i pismo artystyczne. Chociaż to żmudne i wyczerpujące zajęcie, to właśnie wykonane przez niego grafiki są swoistym majstersztykiem, które finezją i wyrachowaniem cieszą oczy. Prace pana Tadeusza można spotkać w Europie, Azji, Australii i na kontynencie amerykańskim, na wodzie i w powietrzu, ponieważ pływają na okrętach „Gniezno” i „Ziemia Gnieźnieńska” oraz latają na pokładzie samolotu „Gniezno”. Jego kunsztowne grafiki zdobią też stronice książek i czasopism. Jest także autorem aktów erekcyjnych pomników i ważnych budowli m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, wielu adresów okolicznościowych. To on wykonał pierwsze wpisy do „Księgi pamiątkowej” na gnieźnieńskie „Zjazd Prezydentów” w 2000 roku.

Swoje zbiory wielokrotnie prezentował na wystawach: w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Międzynarodowych Targach Poznańskich „Polagra”, siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, studiu TVP Poznań, domach kultury, szkołach.

Od lat tworzy aforyzmy, więc zebrało się ich na pokaźny tomik. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”, czy ostatniej książki „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”. W przygotowaniu ma kilka następnych książek.

(as)
Notka biograficzna o T. Panowiczu pochodzi z książki „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”

Na ten temat:
Tytuły „Promotora” wręczone!
Finaliści Plebiscytu „Człowiek Roku 2011” na dużym ekranie!
Ludzie Roku 2011 powiedzieli...
Czytelnicy Informacji Lokalnych wybrali! Nagrody w Plebiscycie „Człowiek Roku 2011” wręczone!