Pokaz i degustacja potraw regionalnych
Dodane przez admin dnia Listopad 10 2013 14:45:00
W Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie odbył się pokaz kuchni regionalnej, którego organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich oraz Rada Kobiet w Niechanowie. Wszyscy zebrani rozkoszowali się wspaniałymi smakami polędwiczek, roladek z kurczaka, karpia w galarecie, zupy kremu z ziemniaków, różnych rodzajów ciast oraz wielu innych regionalnych potraw.
Treść rozszerzona
Senator Piotr Gruszczyński nawiązał w krótkiej przemowie do konkursu kulinarnego „Smaczki, smaki i przysmaki” organizowanego co roku przez starostwo, w którym Koło Gospodyń Wiejskich także bierze udział. Wójt Eugeniusz Zamiar podkreślił natomiast ważną rolę spotkań kulturalnych i towarzyskich mieszkańców gminy, które odbywają się zwykle w centrum rozwoju kultury gminy, jakim jest Gminny Ośrodek Kultury w Niechanowie.

Natomiast Maria Guziałek, skarbnik i sekretarz Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiła także obszary działalności koła. - Jest to możliwość wymiany doświadczeń kulinarnych oraz spędzenia w przyjemny sposób wolnego czasu w towarzystwie znajomych - podkreśla. Pokaz potraw regionalnych stał się także przyczynkiem do wspomnienia długiej historii Koła Gospodyń Wiejskich, które działa w Niechanowie od 1967 roku, a od 40 lat zarządza nim Danuta Muskus.

Głównym celem koła było szerzenie oświaty rolniczej, ułatwienie prowadzenia gospodarstw domowych oraz poprawa warunków życia, jak i pracy kobiet na wsi. Członkinie brały aktywny udział w organizowanych kursach, pokazach, prelekcjach oraz wycieczkach. Spotkania odbywały się w salce byłego urzędu gminy oraz Ośrodku Nowoczesnej Gospodyni. Obecnie miejscem spotkań jest Gminny Ośrodek Kultury, gdzie panie realizują się wokalnie, wymieniają doświadczenia, prowadzą długie rozmowy i organizują uroczystości okolicznościowe.

W spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in. senator Piotr Gruszczyński, wójt gminy Eugeniusz Zamiar, radny powiatu Zbigniew Bręklewicz z małżonką, Elżbieta Rzepecka-Roszak, dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie, skarbnik gminy Maria Graczyk, Teresa Bartz, sołtys Niechanowa, Teresa Jastrzębska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie oraz przedstawiciele Klubu Seniora „Róża”.

Organizatorzy degustacji składają najserdeczniejsze podziękowania sponsorom: Radzie Sołeckiej w Niechanowie, radnemu powiatu Zbigniewowi Bręklewiczowi oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury.

(m/n)