Żeglarze walczyli „O Piastowską Koronę”!
Dodane przez admin dnia Maj 31 2013 18:30:00
Za nami pierwszy weekend II Piastowskiego Festiwalu Wodnego „Z historią na fali”. Wśród wielu atrakcji były też II Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę”, które odbyły się przy Przystani Żeglarskiej „Korsarz” w Kłecku. Impreza zgromadziła liczną rzeszę miłośników sportów wodnych. Były emocje sportowe w klasie Optymist i w kategorii open, a na koniec parada żaglówek, która popłynęła z Kłecka do Campingu Borzątew w gminie Mieleszyn. Regaty po raz kolejny pokazały, że jezioro Kłeckie to idealne miejsce na tego typu przedsięwzięcia.
Treść rozszerzona
Jezioro Kłeckie to największy akwen północnej części powiatu gnieźnieńskiego mający powierzchnię 179 hektarów. Akwen ten leży na terenie dwóch gmin: Kłecka i Mieleszyna. Po stronie kłeckiej gminy bazą żeglarzy jest wspomniana Przystań Żeglarska „Korsarz”, natomiast po stronie gminy Mieleszyn – Camping Borzątew. I coraz częściej żeglarze pływają z kłeckiej części jeziora na tę mieleszyńską.

Takie położenie i takie dwie bazy sprawiają, że akwen ten jest idealnym miejscem na organizowanie regat. I z tego względu już po raz drugi zorganizowane tutaj zostały Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę” w klasie Optymist i w kategorii open. Sędzią głównym zawodów był Stanisław Kamiński.

Zmagania zgromadziły nad brzegiem jeziora Kłeckiego liczną rzeszę miłośników żeglarstwa i wypoczynku nad wodą. Tegoroczne regaty były też oficjalna inaugurację sezonu żeglarskiego nad jeziorem Kłeckim. – Jak co roku regaty gromadzą wielu miłośników żeglarstwa, co nas bardzo cieszy, bo pokazuje, że ten sport z roku na rok w naszym powiecie się rozwija – mówi Andrzej Molenda, komandor Klubu Żeglarskiego „Korsarz” w Kłecku. - W tym roku po raz drugi, dzięki Karolowi Soberskiemu, dyrektorowi Piastowskiego Festiwalu Wodnego, nasze regaty odbywają się w ramach tej imprezy. Jest to okazja także do rodzinnych spotkań nad wodą i do wspólnej zabawy – dodaje.

Oficjalne otwarcie zawodów poprzedziło wciągnięcie bandery na maszt i odegranie hymnu państwowego. Następnie symbolicznym wystrzałem ogłoszono start regat, którym sprzyjała pogoda. - Dzisiejszą pogodę dla żeglarzy można określić jako dobrą, bo wieje silny wiatr. A patrząc na ostatnie prognozy to obawialiśmy się, czy nie będzie dzisiaj padało. Na szczęście pogoda nam sprzyja – podkreśla sędzia S. Kamiński.

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli młodzi adepci żeglarstwa w klasie Optymist. I najlepszym okazał się Jan Replikowski, drugie miejsce zajął Grzegorz Dobrzycki, a na najniższym stopniu podium znalazł się Daniel Twardowski.

Z kolei w kategorii open w rywalizacji „O Piastowską Koronę” zwycięstwo przypadło załodze Krzysztof Turza i Paweł Czudowski. Tym samym obronili oni trofeum zdobyte podczas tych zawodów przed rokiem! Drugie miejsce zajęła załoga w składzie: Waldemar Wiertel i Artur Wojtkowiak, natomiast trzecia lokata przypadła Olkowi Kamińskiemu i Sławomirowi Jaworskiemu.

- W tym roku było zdecydowanie trudniej wygrać regaty niż przed rokiem, ale się udało. Cieszę się, że takie imprezy jak Festiwal są organizowane, bo to służy promocji żeglarstwa – przyznaje P. Czudowski. - Po raz drugi zajęliśmy drugie miejsce w regatach „O Piastowską Koronę”. Do zwycięstwa zabrakło niewiele. Ale jest to dla nas motywacja, by za rok wreszcie stanąć na najwyższym stopniu podium – dodaje W. Wiertel.

Po zawodach, gdy już opadły emocje, uczestnicy regat wzięli udział w paradzie żaglówek, która z Kłecka popłynęła do Borzątwi, gdzie na Campingu odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Puchary dla najlepszych żeglarzy wręczali: Karol Soberski, dyrektor Piastowskiego Festiwalu Wodnego, Dariusz Pilak, starosta gnieźnieńskie, Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn i Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec.

Aleksandra Soberska
Fot. L. Olejniczak, E. Kupiec