„Żywa” historia nad jeziorem Kłeckim!
Dodane przez admin dnia Maj 26 2012 21:00:00
Piastowski Festiwal Wodny to nie tylko występy artystyczne i stoiska handlowe. To także zetknięcie się z „żywą” historią, do czego zobowiązuje hasło przyświecające całej imprezie, a więc „U źródeł polskości”. W historyczny nurt Festiwalu wpisały się zajęcia edukacyjne przygotowane przez przedstawicieli Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Treść rozszerzona
O tym, że historia może być ciekawa i inspirująca nie trzeba chyba przekonywać. Mimo to, wciąż potrzebne są tzw. „akcje plenerowe”, których zadaniem jest popularyzacja dziedzictwa narodowego zakorzenionego w czasach dynastii piastowskiej. Dobitnym przykładem na sukces tego rodzaju inicjatyw była niedawna „Noc Muzeów”, zorganizowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W ślad „historycznych akcji plenerowych” poszli także organizatorzy Piastowskiego Festiwalu Wodnego, którzy we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego zorganizowali zajęcia edukacyjne. Jakie atrakcje czekały na zgromadzonych gości?. - Myślę, że z całą pewnością możemy wyróżnić pokazy garncarskie – każdy może spróbować swoich sił na kole. Ponadto, prezentujemy naszyjniki z gliny do pomalowania - zostały one przygotowane wcześniej. Jednak przede wszystkim prezentujemy ofertę wydawniczą oraz zapraszamy na wystawę „Początki państwa polskiego w 3D” oraz „Polska około roku 1000” – zachęca Magda Robaszkiewicz z Działu Promocji i Edukacji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Sporym atutem historycznego stoiska był fakt, że był on wspólnym dziełem, do którego dołączyli przedstawiciele Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - Pierwsza taka dziewicza współpraca naszych muzeów była możliwa w 2011 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich i od tego momentu stwierdziliśmy, że warto promować się wzajemnie. Jak widać, nasza współpraca przynosi owoce – stwierdza z satysfakcją Joanna Wieczorek z Działu Promocji i Informacji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak zgodnie przyznają obie panie, Piastowski Festiwal Wodny jest doskonałą okazją na historyczne stoiska. – To fantastyczny moment, aby opowiedzieć o naszej przeszłości „na luzie”. Pokazujemy w ten sposób odbiorcom, że muzeum nie jest strasznym, zamkniętym miejscem, ale że otwiera się na ludzi – podkreśla M. Robaszkiewicz. - Powiem szczerze, że gorąco kibicuje Festiwalowi. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przybliżyć historię ludziom w kolejnych edycjach i liczymy na rozbudowanie naszego stoiska – dodaje J. Wieczorek.

Na stoisku historycznym zachęcano do odwiedzania wystawy „Ostrów Lednicki – pod niebem średniowiecza”, która otrzymała Nagrodę Grand Prix oraz I Nagrodę w konkursie Przedsięwzięcie Muzealne Roku 2011 w Wielkopolsce ,,Izabella".

Paweł Brzeźniak