Żeglowali by zdobyć „Piastowską Koronę!
Dodane przez admin dnia Maj 26 2012 20:00:00
Piastowski Festiwal Wodny – jak sama nazwa wskazuje – nie mógł odbyć się bez atrakcji na wodzie. A że jezioro Kłeckie jest doskonałym miejscem na zorganizowanie rywalizacji żeglarskiej, to oczywistym punktem programu były regaty w klasie Optymist oraz Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę” w kategorii open. Przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku, gdyby nie współpraca portalu piastowskakorona.pl z Klubem Żeglarskim „Korsarz” z Kłecka.
Treść rozszerzona
Choć regaty żeglarskie nie należą do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju, to trzeba przyznać, że tego typu rywalizacja ma w sobie coś przyciągającego, co sprawia, że zgromadzona publiczność z wypiekami na twarzy przygląda się zaciętej walce żeglarzy. I choć jest to sport zależny od pogody, to ma w sobie ogromną zaletę dla uczestników. Jest nią wyciszenie się, wewnętrzne oczyszczenie, które jest możliwe dzięki kontaktowi z naturą.

Niezwykłe doznania przyciągnęły dziś żeglarzy na przystań klubu żeglarskiego „Korsarz” z Kłecka. Sędzią głównym zawodów był Jacek Molenda, instruktor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku oraz członek zarządu „Korsarza”. – Organizujemy tego typu regaty od 1981 roku, wobec tego można powiedzieć, że dzisiejsze zmagania nie są dla nas „pierwszyzną”. Z pewnością dodatkowym plusem naszej zabawy jest to, że po raz pierwszy odbywa się ona w ramach Piastowskiego Festiwalu Wodnego, dzięki czemu rywalizacja cieszy się dużym zainteresowaniem – przyznał J. Molenda.

Oficjalny znak do otwarcia zawodów, a tym samym inauguracji sezonu żeglarskiego, dał Andrzej Molenda, komandor Klubu „Korsarz”. Następnie wciągnięto banderę na maszt. Na twarzach uczestników zmagań malowała się niecierpliwość i wręcz gorączkowa chęć rywalizacji. Symbolicznym wystrzałem ogłoszono start zmagań nad jeziorem Kłeckim. Pogodę dla żeglarzy można określić jako raczej dobrą, bowiem okresami wzmagał się dość silny wiatr, który, jak dobrze wiemy, jest sprzymierzeńcem praktykujących ten sport.

W rywalizacji w kategorii optymist najlepszy okazał się Marcin Kozioł, drugie miejsce zajął Jan Rembikowski natomiast najniższa lokata na podium przypadła Markowi Kaczorowi.

Z kolei, w kategorii „open” „O Piastowską Koronę” zwycięstwo przypadło w udziale zespołowi w składzie: Krzysztof Turza, Antonina Turza, Józef Turza oraz Paweł Czudowski. Drugie miejsce zajęli: Waldemar Wiertel oraz Artur Wojtkowiak natomiast trzecia lokata to osiągnięcie Pawła Wojtczaka i Damiana Bironta. Nagrody dla wyróżnionych osób wręczyli: Marek Kozicki, Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko, mecenas Festiwalu; Dariusz Pilak, starosta powiatu gnieźnieńskiego, patron honorowy Festiwalu oraz Karol Soberski, pomysłodawca Festiwalu, redaktor naczelny portalu PiastowskaKorona.pl.

Paweł Brzeźniak