Śladami fascynującej historii Kłecka
Dodane przez admin dnia Maj 27 2012 18:00:00
Kłecko wciąż wydaje się być dla wielu ludzi nieodkrytym miejscem pod względem turystyczno-kulturalnym. Choć na pierwszy rzut oka to niespełna trztysięczne miasteczko nie przykuwa zbiorowej uwagi, to przy bliższym poznaniu okazuje się, że na jego terenie znajduje się wiele, fascynujących śladów historii. Odnajdywali je uczestnicy spaceru po Kłecku z Pawłem Występskim, mieszkańcem Kłecka i miłośnikiem tego regionu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Piastowskiego Festiwalu Wodnego.
Treść rozszerzona
Pisana historia Kłecka sięga XIII wieku, ślady archeologiczne są o kilka tysięcy lat wcześniejsze. Co najmniej trzy razy mieszkańcy stawili opór najeźdźcom (1331 Krzyżakom, 1655 Szwedom, 1939 Niemcom), co zawsze kończyło się katastrofą dla miasta i jej mieszkańców. W czasie Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy powołali Kompanię Kłeckowską, która walczyła na froncie północnym.

Grupa wyruszyła z plaży przy jeziorze Kłeckim o godzinie 14.00 i miała do pokonania dystans o łącznej długości 3 km. Za przygotowanie historycznego spaceru po Kłecku odpowiedzialny był Paweł Występski, rodowity mieszkaniec Kłecka, regionalista, członek Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej. - W Kłecku jest dużo śladów historii. Wobec tego, proponuję przechadzkę po naszym mieście. Zaczynamy od przesmyku, gdzie Szwedzi przechodzili przez bród, pójdziemy wzdłuż jeziora Kłeckiego, zobaczymy ślad gdzie było grodzisko, później Rynek, „zahaczymy” o cmentarz i stację kolejową. Nie zapominamy o najnowszych miejscach, którymi możemy się poszczycić. Mam na myśli halę sportową, skatepark koło Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury. Nie są to jakieś rewelacje – są to drobiazgi. Mimo to, cieszę się, że takie inicjatywy są przygotowywane a moja obecność wynika stąd, iż staram się być blisko tych wydarzeń, które dotyczą Kłecka. Taki mam charakter… – przyznaje P. Występski.

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć m.in. tablicę wskazującą miejsce, w którym znajdują się relikty grodu z czasów Mieszka I (tablica znajduje się na budynku klubu piłkarskiego Lechita Kłecko); obelisk upamiętniający zamordowanych kłecczan we wrześniu 1939 roku a także kościół św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też inna atrakcja krajoznawcza Piastowskiego Festiwalu Wodnego, a więc rajd pieszy na trasie Sokolniki – Kłecko, w którym uczestniczyło 48 osób. W tej inicjatywie wzięli udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w Kłecku oraz Szkoły Podstawowej w Dębnicy i Kłecku.

Paweł Brzeźniak