Edukacyjnie i rozrywkowo na Piastowskim Festiwalu Wodnym!
Dodane przez admin dnia Maj 27 2012 20:00:00
Piastowski Festiwal Wodny w Kłecku można bez kozery nazwać Festiwalem Rozmaitości. W myśl zasady, aby zorganizować atrakcje na lądzie, na wodzie oraz w powietrzu, przygotowano pokazy ratownictwa drogowego OSP Kłecko, pokaz Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, pokazy paralotniarzy a także pokazy motorowodne. Jak miała się przekonać licznie zgromadzona publiczność, prezentacje były mieszanką wymiaru edukacyjnego oraz rozrywkowego.
Treść rozszerzona
Groźny wypadek samochodowy na plaży nad jeziorem Kłeckim! Dwie osoby ciężko ranne, jedna z nich leży zakleszczona w aucie! Ich życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo! Na szczęście, nie było to prawdziwe zdarzenie, lecz akcja ratunkowa zainscenizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kłecku.

Działanie strażaków polegało na szybkim dotarciu na miejsce wypadku, zabezpieczeniu samochodu i najbliższego terenu oraz przede wszystkim na odpowiedniej trosce o osoby ranne. Sytuację utrudniał fakt, że jedna z osób nie mogła samodzielnie wydostać się z pojazdu ponieważ była zakleszczona. W takiej sytuacji, konieczne było użycie ciężkiego sprzętu przez strażaków, którzy następnie przenieśli ranne osoby na nosze. Niezmiernie istotnym punktem w tego typu akcjach ratunkowych jest zastosowanie folii termicznej, której zadaniem jest zmniejszenie możliwości wychłodzenia organizmu przez zmniejszenie utraty ciepła organizmu w wyniku parowania wody konwekcji oraz promieniowania cieplnego.

W pokazie ratownictwa drogowego uczestniczyła spora grupa gości Piastowskiego Festiwalu Wodnego. Na uwagę zasługuje wysoka frekwencja najmłodszych, którzy już od wczesnych lat powinni uczyć się, jak należy zachowywać się w tak ekstremalnych przypadkach. Jest to bardzo istotne, bowiem nawet my, dorośli, często „tracimy głowę” kiedy jesteśmy świadkami wypadku. Najgorszym wariantem w takim przypadku jest oczywiście nie udzielenie pomocy poszkodowanym, które w myśl polskiego prawa jest traktowane jak przestępstwo.

Po tej emocjonującej prezentacji, nadszedł czas na bardziej rozrywkową część pokazów Piastowskiego Festiwalu Wodnego. Mowa o umiejętnościach, jakimi może pochwalić się specjalnie wyszkolony pies Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Ogromny aplauz zgromadzonej publiczności wywołała nić porozumienia między policjantem i psem, którzy, szczerze powiedziawszy, rozumieli się „w punkt”. Podopieczny gnieźnieńskiej policji wykonywał wszelkie polecenia bardzo posłusznie, co podbiło serca najmłodszych uczestników pokazu, którym nie sposób było odmówić pogłaskania dzielnego psa – policjanta.

Cukierki spadające z nieba? Czemu nie! Na Piastowskim Festiwalu Wodnym wszystko było możliwe. Także i ta, nieco abstrakcyjna wizja. Wszystko za sprawą paralotniarzy z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. L. Szajdy, którzy po pokazie Marcina Bugajewskiego uruchomili swoje maszyny. Nie był to jednak zwyczajny lot, bowiem paralotniarze mieli przygotowane łakocie dla uczestników Festiwalu. Jak się okazało, sztuka zrzucenia słodyczy z dużej wysokości w najbardziej odpowiednie miejsce nie była łatwa. Mimo to, bystre oczy najmłodszych szybko odnajdywały poszczególne miejsca w które spadały „cukierkowe bomby”.

Ostatnią przygotowaną prezentacją był pokaz motorowodny na jeziorze Kłeckim. Charakterystyczny dźwięk maszyn przyciągnął festiwalową publiczność, która tego dnia nie mogła narzekać na statyczność imprezy, bowiem poszczególne wydarzenia były rozproszone w niedalekiej odległości na przepięknym, odnowionym terenie plaży nad jeziorem Kłeckim.

Paweł Brzeźniak