„Koronacja Królewska 2012” rozpoczęta!
Dodane przez admin dnia Lipca 28 2012 13:15:00
Pięciuset uczestników - rekonstruktorów z całej Polski bierze udział w spotkaniu z historią pod nazwą „Koronacja Królewska”, która rozpoczęło się w samo południe od korowodu głównych uczestników tej dwudniowej imprezy. Impreza, jak co roku, przyciąga miłośników historii z Polski jak i z zagranicy. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal informacjelokalne.pl i piastowskakorona.pl.
Treść rozszerzona
Widowisko plenerowe „Koronacja Królewska” to spotkanie miłośników historii z całej Polski. Do Pierwszej Stolicy Polski przybyły drużyny wojów z Elbląga, Gdańska, Gdyni, Torunia, Kielc, Warszawy, Kalisza, Malborka, Wrześni, Włocławka, Rzeszowa, Inowrocławia, Witkowa, Zagórza, Jeleniej Góry, Poznania i oczywiście Gniezna.


- Jest to widowisko plenerowe, historyczne, ogólnopolskie, przypominające o tym, że to w Gnieźnie wszystko się zaczęło, że tutaj były pierwsze koronacje polskich królów. To widowisko przypomina i potwierdza to, co znajduje się w dokumentach historycznych, to o czym pisał historyk prof. Gerard Labuda, który udowadniał, że to tu powstała Polska. Ogromnie cieszy, że „Koronacja Królewska” ma charakter rozwojowy, bowiem zainteresowanie jest widoczne nie tylko z kraju, ale także z zagranicy – mówi Jacek Kowalski, prezydent Gniezna.

„Koronacja Królewska” jest wydarzeniem w trakcie którego każdy znajdzie coś dla siebie. Są widowiska teatralne, warsztaty taneczne, wokalne, artystyczne, pokazy: tkactwa, sokolnictwa, garncarstwa, kowalstwa i machin oblężniczych.

Dla nieco młodszych jest wioska piastowska, w której można zapoznać się z zabawami i konkursami sprawnościowymi, wiedzowymi oraz plastycznymi; kręglami średniowiecznymi, stanowiskami edukacyjnymi muzeów oraz zagrodami ze zwierzętami. Do tego dochodzą różnorodne kramy, które są zlokalizowane na Placu św. Wojciecha oraz przejażdżka repliką łodzi z X w. na jeziorze Jelonek.

Początki imprezy sięgają 2000 roku, kiedy to zainicjowano pierwszą edycję imprezy cyklicznej pod nazwą „Spotkania z historią”. Na przestrzeni lat, ranga tego wydarzenia systematycznie rosła na tyle, że w 2009 roku postanowiono wprowadzić elementy inscenizacyjne i teatralne skupiające się na koronacjach pierwszych królów polskich w Gnieźnie.


Tegoroczna edycja imprezy „Koronacja Królewska” jest już wydarzeniem ogólnopolskim, na które ściągają znaczące rzesze turystów. Organizatorzy przewidują, że w tym roku przez Plac św. Wojciecha przewinie się między 8 a 10 tys. osób.

Więcej relacji z Koronacji Królewskiej już wkrótce.

Karol Soberski