Średniowieczny korowód różnorodności przeszedł ulicami Gniezna!
Dodane przez admin dnia Lipca 28 2012 16:00:00
Wojownicy, białogłowe, muzykanci, rzemieślnicy, dzieci, młodzieńcy oraz wiele innych grup przeszło w uroczystym korowodzie, który zainaugurował kolejną edycję „Koronacji Królewskiej” w Gnieźnie. Liczna grupa Słowian zorganizowała wiec na Rynku a także oficjalnie przywitała delegację z Watykanu, która przyniosła fantastyczne wieści dla gnieźnian i całego kraju Polan – książę Bolesław uzyskał zgodę papieża na koronację!
Treść rozszerzona
„Koronacja Królewska” to cykliczna impreza historyczna, której prestiż rośnie z roku na rok. Kilkutysięczne grupy miłośników dawnych dziejów zjeżdżają do Pierwszej Stolicy Polski, aby na własnej skórze „dotknąć historii”. Pomocne w tym okazują się inscenizacje teatralne, a także prezentacje kupców, rzemieślników oraz pokazy, których tematyką jest codzienne życie we wczesnopiastowskiej wiosce.

Tradycyjną inauguracją „Koronacji Królewskiej” jest uroczysty korowód, w skład którego wchodził nieprzebrany wprost tłum zróżnicowanych grup społecznych. Zadowolenia z ogromnej liczby maszerujących nie krył Jacek Kowalski, prezydent Gniezna. – To dla nas ogromny zaszczyt, że przyjeżdżają do nas grupy rekonstrukcyjne z całego kraju. To pokazuje, że mamy się czym pochwalić, bowiem nasza impreza stała się marką z prawdziwego zdarzenia. Trzeba zaznaczyć, że mieliśmy tyle zgłoszeń, że byliśmy zmuszeni odmawiać niektórym grupom. Pośród ludzi, których możemy widzieć na korowodzie, znajdują się takie osoby, które bardzo upodobały sobie Gniezno i z wielką chęcią przyjeżdżają na naszą plenerową imprezę – mówi J. Kowalski. Według informacji przekazanych przez organizatorów, na listach uczestników zarejestrowało się ponad 450 osób a w samym korowodzie uczestniczyło niespełna 400 osób.

Korowód wyruszył z Placu św. Wojciecha na Rynek, gdzie wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowej fotografii z władzami samorządowymi. Następnie, korowód przeszedł ulicami Starego Miasta i powrócił na Rynek, gdzie zorganizowano Wiec Słowian. - Uczestniczyły w nim poszczególne rody, wyrażając swoje zdanie na temat koronacji księcia Bolesława Chrobrego. Wszyscy zgodzili się jednym głosem, oprócz rodu Domanów, który cały czas ma jakieś pretensje i żale. Wszystko jest jednak przesądzone – książę Bolesław zostanie dziś królem – triumfująco stwierdza Iwona Wiśniewska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Po wiecu, uczestnicy korowodu wyruszyli nad jezioro Jelonek, gdzie dokonano uroczystego przywitania delegacji papieskiej z Watykanu, która przywiozła dobrą wieść, jaką była zgoda papieża na koronację Bolesława Chrobrego. Delegacja została przywitana przez księcia Bolesława na Placu św. Wojciecha, gdzie wydarzenia związane z „Koronacją Królewską” miały swój ciąg dalszy.

Paweł Brzeźniak