Powrót do korzeni. Piastowski Festyn w Biskupinie rozpoczęty!
Dodane przez admin dnia Września 15 2012 23:00:00
Po całym roku wyczekiwania i długich przygotowaniach, w Biskupinie rozpoczął się XVIII Festyn Archeologiczny. Tym razem tematem przedsięwzięcia jest Polska Piastów. Można zatem powiedzieć, że Biskupin wrócił do swoich korzeni - do historii władców regionu, w którym leży. Muzeum w Biskupinie wraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował na najbliższy tydzień niezwykle interesującą ofertę edukacyjną i popularyzatorską.
Treść rozszerzona
Już od sobotniego poranka w Biskupinie znów można było spotkać poprzebieranych rekonstruktorów historii dawnej. Wszędzie było widać, że zaczął się Festyn Archeologiczny - jedna z najciekawszych atrakcji regionu. Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali dla gości Festynu nie lada atrakcje i wydarzenia.

Ciekawą pozycją była chociażby odbywająca się w sobote przed południem inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski z dynastii Piastów. W tym roku w Biskupinie nastąpiło również otwarcie nowej wioski, przedstawiającej życie w sredniowieczu. – Największą atrakcją tegorocznego Biskupina jest z pewnością to, że w końcu tematem są Piastowie. To, co nam się dotychczas kojarzyło z kulturą łużycką (VII wiek p.n.e., okres halsztacki epoki żelaza - przyp. red.) oraz osadnictwem obronnym, w tym roku możemy zobaczyć na grodzie w Biskupinie - mówi archeolog Jacek Wrzesiński, przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. - Również dzisiaj nastąpiło otwarcie nowej wioski wczesnośredniowiecznej. Ponadto, zostały otwarte dla zwiedzających, doskonale zrekonstruowane chaty, w którym toczy się średniowieczne życie – dodaje.

Dla miłośników historii regionu przygotowano nie lada atrakcję historyczną. Jest to inscenizacja zjazdu w Gąsawie w 1227 roku połączona z przedstawieniem śmierci księcia Leszka Białego. Ponadto w Biskupinie codziennie, aż do przyszłej niedzieli, 23 września, będą się odbywać rekonstrukcje dawnych rzemiosł, takich jak m.in. garncarz, rogownik, krzemieniarz, mincerz czy skryba. Będą też pokazy tańców irlandzkich w wykonaniu zespołu Comhlan, a także szereg koncertów muzyki dawnej, w wykonaniu takich zespołów, jak Percival czy Ostrovia.

Codzienny program XVIII Festynu Archeologicznego „Polska Piastów” można znaleźć pod adresem internetowym: www.biskupin.pl

Serdecznie zapraszamy do Biskupina!

Łukasz Gądek