Kraina Pieczonego Ziemniaka w Zdziechowie
Dodane przez admin dnia Wrzesień 30 2012 16:00:00
Taką nazwę przyjął na kilka godzin teren boiska sportowego w Zdziechowie, gdzie zorganizowano „Święto Pyry”. Impreza, będąca pożegnaniem lata, obfitowała w wiele atrakcji, jakimi z pewnością były konkurencje sportowe dla dzieci i dorosłych z ziemniakiem w tle oraz ognisko, przy którym można było skosztować kiełbaski oraz pieczoną „pyrę”.
Treść rozszerzona
Tego typu wydarzenia są na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo popularne w naszym regionie. Jest to doskonała okazja na spędzenie wolnego czasu w trakcie zajęć rekreacyjnych oraz do odpoczynku w towarzystwie rodziny, znajomych czy też przyjaciół.

„Święto Pyry” w Zdziechowie zostało zainaugurowane przez organizatorów: Łukasza Ciesielskiego, sołtysa wsi Zdziechowa oraz Lidię Pietrzak, przewodniczącą miejscowego Koła Kobiet Aktywnych, radną gminy Gniezno. Następnie, inicjatorzy przedsięwzięcia zaprosili wszystkich do wzięcia udziału w zabawach i konkurencjach, które poprowadził Andrzej Syruć z Gniezna, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zdziechowie.

W pierwszej kolejności, w szranki stanęły dwie drużyny dziecięce, które uczestniczyły w slalomie z ziemniakami na łyżkach w dłoni. Odwieczna rywalizacja między płciami dała swój upust w przeciąganiu liny między chłopcami i dziewczynkami. Spore emocje wywołała drużynowa konkurencja dla dzieci na czas pod nazwą „sadzenie ziemniaków”, która polegała na tym, iż pierwszy zawodnik pozostawiał przy każdym słupku po jednym ziemniaku, po czym kolejny uczestnik miał za zadanie je pozbierać. Ten mechanizm wznawiano aż do ostatniego zawodnika.

Sporą niespodzianką zakończyło się przeciąganie liny wśród dorosłych. Podobnie jak w przypadku rywalizacji dziecięcej, tak i tutaj podział był jasny – mężczyźni kontra kobiety. O dziwo, to płeć piękna wyszła z tego pojedynku z tarczą. Podczas „Święta Pyry” w Zdziechowie nie zabrakło również wątku artystycznego. Była nim konkurencja, w której zadaniem było rzeźbienie w ziemniaku. Inwencja twórcza uczestników była niezwykle zaskakująca, co świadczy o tym, iż tego typu zmagania są niezwykle potrzebne, odnajdują pozytywny odzew wśród mieszkańców, a efekty są bardzo ciekawe. Warto podkreślić, że wszystkie konkurencje były nagradzane słodyczami i innymi upominkami.

Zwieńczeniem „Święta Pyry” było pieczenie kiełbasek przy ognisku i tradycyjnej pieczonej „pyry”. Pośród uczestników tegorocznego „Święta Pyry” znaleźli się: Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno, Piotr Sobański, wiceprzewodniczący Rady Gminy Gniezno oraz ks. Paweł Gronowski, proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie.

Paweł Brzeźniak
Fot. Kamilla Skalska