Marszałek Trąmpczyński godnym patronem
Dodane przez admin dnia Listopad 11 2013 17:00:00
Stefan Wojciech Trąmpczyński – marszałek sejmu w latach 1919 – 1922, marszałek senatu w latach 1922 – 1927, jeden z kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza, urodzony w 1860 roku w Dębłowie pod Gnieznem został wreszcie doceniony w Gnieźnie. Jego imię nosi sala sesyjna Rady Powiatu Gnieźnieńskiego mieszcząca się w budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Treść rozszerzona
Uroczystość odsłonięcia tablicy i nadanie sali sesyjnej Rady Powiatu Gnieźnieńskiego imienia Stefana Wojciecha Trąmpczyńskiego zgromadziła liczne grono gości, m.in. parlamentarzystów, wójtów i burmistrzów z powiatu gnieźnieńskiego, radnych, urzędników i wielu zaproszonych gości, w tym rodzinę marszałka.

Odsłonięcia tablicy dokonali: Telesfor Gościniak, przewodniczący Rady Powiatu i Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński, który wskazuje, że nadanie tej sali sesyjnej imienia W Trąmpczyńskiego to nie przypadek, ponieważ był to zasłużony samorządowiec i polityk, pierwszy marszałek senatu w latach 1922 – 1927. - Zasługi marszałka są bardzo czytelne. Jest to samorządowiec z naszego regionu, który najwyżej doszedł w swoich funkcjach, odpowiedzialności. A przypomnę, że przynajmniej dwukrotnie był brany pod uwagę w różnych okresach do godności prezydenta Rzeczypospolitej – mówi starosta. - Sądzę, że nietuzinkowa postać, łączymy z nią bardzo dużą estymę jeśli chodzi o powiat gnieźnieński i jest też czczony w tym roku z racji 60. rocznicy jego śmierci – dodaje.

- Uważam, że jest to dowód na to, że praca Rady Powiatu będzie przebiegała w takiej atmosferze na jaką wszyscy liczą. A to co na niej będzie zapadać ucieszy wszystkich gnieźnian i mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego – twierdzi T. Gościniak.

„Oddajemy cześć temu, który wywodził się z naszej ziemi”
Odsłoniętą tablicę poświęcił ks. kan. Jan Kasprowicz. - To jest czas niezwykły, początek listopada, tego miesiąca w którym wspominamy naszych przodków. Nawiedzamy mogiły, nekropolie. W jakiś sposób też to dzisiejsze wydarzenie jest w pewnym łańcuchu, ciągu takiego naszego starania, by nie zapomnieć dziedzictwa. Wdzięczność bowiem jest przejawem duchowej kultury człowieka, wyrazy pamięci o otrzymanym dobru. Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam istnienie, zdrowie, zdolności. Jesteśmy też dłużnikami względem naszych rodziców, nauczycieli, którzy na różnych drogach życia słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość. Uczyli nas prawdy, miłości, poświęcenia – wskazuje ks. kan. J. Kasprowicz. - Dzisiaj zgromadzeni w tym gmachu, tak ważnym dla tego regionu, przy sali sesyjnej, oddajemy cześć temu, który wywodził się z naszej ziemi. Pierwszemu marszałkowi senatu II Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając działalność i życie naszego krajana, a jednocześnie szczycąc się z jego zasług i wkładu w dorobek naszego narodu – dodaje.

„Najważniejszy Wielkopolanin w polskim rządzie”
Radości z tego faktu nie kryje jeden z najbardziej znanych regionalistów w powiecie gnieźnieńskim, osoba która wyciągnęła na światło dzienne fakt urodzenia się tak wielkiej postaci jak marszałek Stefan Wojciech Trąmpczyński w Dębłowie – Tadeusz Panowicz. - Stefan Wojciech Trąmpczyński był przede wszystkim synem ziemi gnieźnieńskiej. Urodził się w pobliżu Gniezna, w Dębłowie, w gminie Mieleszyn, a przede wszystkim był wspaniałym człowiekiem – mówi T. Panowicz. - Co jeszcze można dodać... Tutaj na tej tablicy brakuje jednej jego funkcji, był dyrektorem Bazaru Poznańskiego przez wiele lat, a Bazar jak wiadomo, w czasach zaboru, spełniał niezwykłą rolę dla Polaków, przede wszystkim handlową i kulturalną. W. Trąmpczyński był właściwie najważniejszym Wielkopolaninem w polskim rządzie po I wojnie światowej – dodaje.

Swój udział w upamiętnieniu postaci marszałka Trąmpczyńskiego ma też senator Piotr Gruszczyński, który nie kryje zadowolenia, że sala sesyjna będzie nosiła imię tego wybitnego Polaka. - Niezmiernie się z tego faktu cieszę, ponieważ byłem wnioskodawcą uchwały która została przyjęta przez senat, a poświęcona rocznicy śmierci Wojciecha Trąmpczyńskiego, wybitnego Polaka z ziemi gnieźnieńskiej – podkreśla P. Gruszczyński i przypomina, że W. Trąmpczyński to m.in. były marszałek sejmu, senatu i radny miasta Poznania. - Dzisiejsze uhonorowanie tej nowej sali imieniem Wojciecha Trąmpczyńskiego uważam za najlepszy pomysł i ta sala ma godnego patrona – dodaje.

Przy okazji odsłonięcia tablicy, T. Panowicz poinformował, że jego książka poświęcona osobie Wojciecha Trąmpczyńskiego nie poszła jeszcze do druku, ponieważ chce on w niej zawrzeć także tę uroczystość w Starostwie Powiatowym. - Chcę spiąć te wszystkie wydarzenia z ostatniego okresu, łącznie z fotografiami i niczego nie pominąć – zaznacza. - W księgarniach książka powinna pojawić się do końca tego roku – dodaje.

Wiedzą najwięcej o Marszałku
Uroczystość nadania imienia marszałka Trąmpczyńskiego sali sesyjnej Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, połączona została z wykładem Tadeusza Panowicza o życiu i działalności marszałka Trąmpczyńskiego oraz z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu Wiedzy o Marszałku Trąmpczyńskim, który odbył się 24 września w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Nagrody główne otrzymali: I miejsce - Marcin Pawlak ZSP nr 2 w Gnieźnie, II miejsce - Aneta Kołodziejek z ZSP Witkowo, III miejsce - Luiza Szczepańska i Piotr Pietryga, oboje z ZSP Witkowo.

Z kolei wyróżnienia odebrali: Dawid Fyrdyn (ZSP nr 4 w Gnieźnie), Adam Kaźmierczak (ZSP nr 4 w Gnieźnie), Joanna Maciak (ZSP nr 4 w Gnieźnie), Agnieszka Nowicka (ZSP nr 4 w Gnieźnie), Przemysław Wachowski (ZSP nr 4 w Gnieźnie), Patryk Szulc (ZSP nr 2 w Gnieźnie) oraz Mateusz Zamiara (ZSP nr 2 w Gnieźnie). Dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu będzie wyjazd do polskiego parlamentu. Gratulacje i wyróżnienia wręczono także opiekunom tych uczniów.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przez delegację samorządowców i parlamentarzystów pod tablicą ku czci marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego.

Karol Soberski

Na ten temat:
Dębłowo pamięta o marszałku Trąmpczyńskim!
Pamięci Wojciecha Trąmpczyńskiego
Z Dębłowa na marszałka senatu