„Święto Marcina z rogalami, pyrą i korbolem”
Dodane przez admin dnia Listopad 12 2012 14:00:00
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kruchowie przygotowały niecodzienną ucztę pod nazwą „Święto Marcina z rogalami, pyrą i korbolem”. Wszystko zaczęło się w przede dniu 11 listopada, gdy odbyło się tradycyjne pieczenie rogali w świetlicy wiejskiej. Słodkie rogale z masą makową i orzechową w niedzielę zaniesiono w koszach do świątyni w celu poświęcenia.
Treść rozszerzona
Wszyscy uczestnicy mszy św. zgodnie z kilkuletnią tradycją zostali poczęstowani rogalem. Następnie członkinie koła odwiedziły osoby chore z ciepłym słowem, uściskiem dłoni i rogalami. Z kolei w niedzielne popołudnie w świetlicy odbyło się spotkanie poświęcone w pierwszej części Ojczyźnie i wolności wszystkich Polaków. Uczniowie Gimnazjum w Kruchowie pod kierownictwem Anity Kasprzak przygotowali ciekawą lekcję historii dla mieszkańców Kruchowa i przybyłych gości.

W drugiej części programu atmosferę zadumy historycznej zastąpił humorystyczny skecz o „pyrze i korbolu”, który zademonstrowali uczniowie Szkoły Podstawowej z Kruchowa. Rapująca grupka dzieci pod kierownictwem Małgorzaty Wegner rozbawiła publiczność do łez.

Po części artystycznej i krótkich przemowach, goście przemieścili się na salę konsumpcyjną. Tam serwowano przeróżne potrawy z ziemniaków, dyni oraz rogale marcińskie. Podczas biesiady Maria Dziel przeprowadziła konkurs wiedzy gwarowej. Chętni mieli za zadanie rozpoznanie znaczenia gwarowych wyrazów i zdań obecnie mało używanych w naszej wielkopolskiej mowie. Oto kilka zapomnianych wyrazów: dudlać, hajcować dylać, lofrować, kielczyc się, fyrać, fefry, młodzie, sznupa, fyrtel, szkity, szuszwol, nyrol , klara, lola itp.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez Radną. Radosna biesiada trwała do późnych godzin wieczornych.

Z zaproszenia organizatorów skorzystali m.in. senator Piotr Gruszczyński, burmistrz Krzysztof Dereziński, sołtys Ryszard Dziel, ksiądz Ryszard Skrzypczak, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Pokorski, członkowie Rady Sołeckiej, delegacje KGW Ławki i Grabowo oraz członkinie KGW Kruchowo.

- Serdecznie dziękuję wszystkim paniom za trud wypieku rogali i przygotowania potraw a nauczycielom za program artystyczny i dekorację sceny – mówi Maria Dłutkowska, przewodnicząca KGW. - Jestem dumna, że w naszej małej miejscowości udaje się kultywować tradycje narodowe i kulinarne – dodaje.

(m/n)