Kruchowo świętowało swojsko, po naszemu, niepowtarzalnie
Dodane przez admin dnia Listopad 13 2013 11:00:00
Tradycji stało się zadość i niedzielne popołudnie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w sołectwie Kruchowo w gminie Trzemeszno spędziły na wypieku słodkich rogali z nadzieniem makowo-orzechowym. Wielogodzinna praca zaowocowała wypiekiem 440 dorodnych swojskich rogali. Tym samym członkinie były gotowe do niecodziennej uroczystość z okazji Dnia Niepodległości.
Treść rozszerzona
Następnego dnia zgodnie z kilkuletnią tradycją kosze pełne rogali zaniesiono do kościoła w celu poświęcenia. Po mszy odprawionej za Ojczyznę wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani słodkim rogalem z rąk członkiń KGW Kruchowo i Ławek. W dalszej części kultywowania tradycji panie odwiedziły osoby chore, starsze, samotne i niepełnosprawne z ciepłym słowem, życzeniami i słodkimi rogalami.

W godzinach popołudniowych w świetlicy w Kruchowie odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania Niepodległości oraz w drugiej części inspiracjom jesieni na scenie i na stole. Uczniowie Szkoły w Kruchowie przedstawili w pierwszej części montaż słowno-muzyczny „Droga do niepodległości”. Były piosenki: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Szara piechota” oraz „Kocham cię Polsko”. Najbardziej wzruszyły wszystkich zebranych na sali słowa pięknej piosenki Marka Grechuty „Wolność”, które to uczniowie wyrecytowali w formie wiersza.

Druga część występu typowo kabaretowa składała się z czterech skeczy. Damian i Hubert przedstawili skecz pt. „Kapucha i powidła”, Filip, Paulinka i Julka skecz pt. „Rozliczmy się córeczko”, Zosia i Martynka wcieliły się w role Krysi i Helenki, a w „Wywiadzie z Anielą” udział brali Agata, Zuzia Natalka i Damian. Publiczność uśmiała się do łez ze scenek granych przez małych aktorów, których przygotowała Małgorzata Wegner – nauczycielka szkoły w Kruchowie.

W rolę aktorów wcielili się: Filip Pazderski, Hubert Krawczyk, Julia Ręklewska, Damian Łukomski, Natalia Gapińska, Paulina Brzewińska, Zuzanna Michalska, Agata Bartz, Julia Łukomska, Natalia Pawlak, Zofia Jankowska,, Martyna Hankiewicz.

Po występach nadszedł czas degustacji jesiennych smakołyków przygotowanych przez członkinie KGW. Stoły wypełnione były sałatkami, surówkami, zupami oraz daniami mięsno-warzywnymi. Można było skosztować papryczek faszerowanych, kapusty z grzybami, klusek, klopsików, łazanek, dyni, cukini, zup fasolowej, jarzynowej ,dyniowej i kapuśniaku. Były też jesienne golonki rozgrzewające, kurczak w ziołach, karkówka na swojsko. ,prosto z patelni gorące placki ziemniaczane oraz z cukini. Jesienne inspiracje czerpano z przepisów naszych babć i prababć - takie swojskie, takie nasze, takie niepowtarzalne.

Uczestnicy jesiennej imprezy mogli do woli kosztować potraw mięsno-warzywnych a na dodatek wypić kawę i uraczyć się słodkim rogalem. Biesiada trwała do późnych godzin. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście m.in. Krzysztof Dereziński, burmistrz gminy Trzemeszno, Wiesław Pokorski, przewodniczący Rady Miejskiej, Ryszard Dziel, sołtys Kruchowa, ks. Ryszard Skrzypczak.

- Słowa uznania należą się nauczycielce szkoły Beacie Martin za jesienne inspiracje na scenie oraz członkiniom KGW za wiele godzin spędzonych w kuchni - wspólnie można bardzo dużo - mówią szczęśliwe i dumne panie z Zarządu KGW Kruchowo Maria Dłutkowska i Maria Dziel.

(or)