Kiszkowskie korzenie nowego sekretarza obrony USA!
Dodane przez admin dnia Styczeń 15 2013 10:00:00
- Chuck Hagel, 67-letni republikański senator ze stanu Nebraska, który zostanie niebawem nowym sekretarzem obrony USA, miał polskich przodków. A konkretnie babcię Polkę! - ta sensacyjna wiadomość obiegła kilka dni temu niemal wszystkie polskie media. Dla nas informacja ta jest o tyle istotna, bo jak się okazuje przodkowie Hagela pochodzą z terenów dzisiejszej gminy Kiszkowo!
Treść rozszerzona
Według ustaleń Łukasza Bieleckiego – genealoga, twórcy bazy poznan-project.psnc.pl, z danymi o ponad 900 tys. małżeństw, zawartych w XIX wieku na terenie ówczesnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego (Provinz Posen według nazewnictwa pruskiego) pradziadek przyszłego sekretarza obrony USA Chucka Hagela - Tomasz Kąkolewski - urodził się w Wierzonce a następnie przeprowadził się do Turostowa w gminie Kiszkowo.

Pracował tam jako parobek dworski. Wybranką jego serca była Katarzyna Budnikowska (w źródłach występuje ona też pod nazwiskiem Budzińska) urodzoną w 1861 r. w Lednogórze, a wtedy mieszkającą w Gniewkowie niedaleko Kiszkowa. W 1882 r. Tomasz i Katarzyna wzięli ślub w kościele parafialnym w Dąbrówce Kościelnej.

Pradziadek Tomasz był niepiśmienny, na akcie ślubu podpisał się na dokumencie trzema krzyżykami. Jego żona pracująca jako służąca dworska podpisała się ładnie imieniem i nazwiskiem. Do USA pradziadek senatora Hagela wyemigrował w 1888 r.

Opr. Anna Frąckowiak
(źródło: Gazeta.pl)
Fot. www.whitehouse.gov