Świąteczne klimaty w Rogowie! Smak i zapach Wielkanocy!
Dodane przez admin dnia Marzec 23 2013 09:00:00
W hali sportowo – widowiskowej w Rogowie odbyła się III Prezentacja Stołów Wielkanocnych o zasięgu powiatowym, która była kontynuacją dwóch poprzednich edycji odbywających się w Żninie. W roku bieżącym po raz pierwszy uroczystość odbyła się - 20 marca - na terenie gościnnej Ziemi Rogowskiej.
Treść rozszerzona
W hali, z wystrojem iście wielkanocnym, przybyłych powitał gospodarz tejże uroczystości Józef Sosnowski, wójt gminy Rogowo – w asyście Józefy Błajet, przewodniczącej Rady Powiatu oraz Zofii Kozłowskiej, przewodniczącej Wojewódzkiej Rady Koła Gospodyń Wiejskich – który podziękował za liczne przybycie pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu żnińskiego oraz zaproszonych gości. Niezmiernie ucieszyła wójta obecność Ewy Mes, wojewody kujawsko – pomorskiego, która dziękowała za zaproszenie oraz gratulowała organizatorom pomysłu i całej oprawy uroczystości.

W związku z tym, iż Wielkanoc to okres najważniejszych świąt dla katolików Ksiądz Zenon Starszak, proboszcz rogowskiej parafii przed degustacją poświęcił pięknie przystrojone, uginające się od ciężaru stoły ze smacznymi potrawami wielkanocnymi.

Potrawy przygotowane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Świetlice Wiejskie z terenu powiatu. Rogowski, reprezentacyjny stół gospodarzy zastawiony był smakołykami przygotowanymi przez panie z KGW z miejscowości Niedźwiady, Złotniki, Skórki, Lubcz i Mięcierzyn. Wszystkie rogowskie specjały przygotowano dzięki hojności wójta, który przekazał dla każdego koła gospodyń wiejskich dotację na zakup artykułów spożywczych. Łącznie w prezentacji wzięło udział 27 grup.

Zachwyceni goście oraz mieszkańcy gminy, wprowadzenie uroczystością w wielkanocny nastrój, degustowali świąteczne dania podziwiając rękodzieło wykonane przez twórców ludowych i słuchając zespołu „Pałuczanki” oraz chóru „Aster” z Rogowa.

Martyna Goclik