„Selmiai” i „Radvija” porwały publiczność! II Piastowski Festiwal Wodny zainaugurowany!
Dodane przez admin dnia Maj 24 2013 20:30:00
Dzisiaj zainaugurowana została II edycja Piastowskiego Festiwalu Wodnego, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Z historią na fali”. Pierwsze przedsięwzięcia festiwalowe odbyły się na Zielonym Zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie gdzie zaprezentował się chór „Aster” z Rogowa oraz specjalni goście Festiwalu: zespół „Selmiai” i kapel „Radvija” z Litwy! Fantastyczny program przygotowany przez naszych gości z Litwy porwał publiczność do wspólnej zabawy! Także pałuckie pieśni w wykonaniu chóru „Aster” zostały ciepło przyjęte przez publiczność!
Treść rozszerzona
Dzisiejsze spotkania na Zielonym Zapleczu otworzył Karol Soberski, dyrektor Piastowskiego Festiwalu Wodnego, który przybliżył zebranym cele Festiwal. - Z założenia Piastowski Festiwal Wodny ma być cykliczną imprezą turystyczno-historyczno-rozrywkową, której ideą jest promocja regionu gdzie rodziło się Państwo Polskie oraz popularyzacja tej części naszego kraju jako idealnego miejsca do uprawiania szeroko rozumianej turystyki – podkreśla K. Soberski. - W tym roku Festiwal zaczynamy w maju, ale potrwa on aż do października – dodaje.

Dalej K. Soberski zaprosił na sobotnie punkty programu, czyli zwiedzania XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie oraz na niedzielę w trakcie której odbywać się będą Regaty Żeglarskie „O Piastowską Koronę” w Kłecku i część artystyczno-rozrywkowo-rekreacyjna w Campingu Borzątew w gminie Mieleszyn.

Na koniec swojego wystąpienia K. Soberski wygłosił tradycyjną formułkę: - II Piastowski Festiwal Wodny „Z historią na fali” uważam za otwarty!

Po przemówieniu pomysłodawcy Festiwalu, na scenie pojawił się Jerzy Stachowiak, który poprowadził piątkową część Festiwalu. Na początek na scenie zawitał chór „Aster” z Rogowa.

Pałucki pieśni
Chór istnieje od stycznia 1988 roku, a pierwsze występy zespołu „Aster” miały więc miejsce 15 i 16 kwietnia 1988 roku. Na repertuar chóru składają się pałuckie pieśni regionalne i pieśni biesiadne. Zespół dysponuje własnym hymnem, autorem słów i muzyki jest Tadeusz Świtała. Tadeusz Świtała i obecny dyrygent chóru Stefan Wodziński skomponowali muzykę i są autorami tekstów wielu pieśni śpiewanych przez „Astry”.

Utwory wykonywane przez chór w głównej mierze dotyczyły regionu z którego zespól pochodzi, czyli Pałuk. Ale w repertuarze znalazły się także piosenki ogólnie znane, co spowodowało, że śpiewali je wszyscy obecni na Zielonym Zapleczu.

W przerwach między utworami można było poczęstować się pyszną grochówką lub zapoznać się ofertą dostępną na stoisku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Goście z Litwy porwali publiczność!
Po dawce folkloru z Pałuk przed publicznością zaprezentowali się goście specjalni II Piastowskiego Festiwalu Wodnego, którzy do Gniezna przyjechali z miasta Radviliszki z Litwy: zespół „Selmiai” i kapela „Radvija”.

Zespół tańca ludowego „Selmiai” został założony 5 sierpnia 1983 roku. Kierownikiem artystycznym jest Edmundas Verpetinskas. W repertuarze są tańce ludowe, liniowe i popularne. - Zespół „Selmiai” bardzo często występuje za granicą, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Europiada” we Włoszech, na Łotwie, w Hiszpanii, Danii, czy Szwajcarii. Ale umiejętności zespołu podziwiali także mieszkańcy Ukrainy i Estonii, Zespół jest zdobywcą wielu nagród krajowych i zagranicznych – przybliża zespół J. Stachowiak.

W ostatni weekend kwietnia tego roku „Selmiai” zajął I miejsce podczas Republikańskiego Konkursu Zespołów Tanecznych dla dorosłych, czyli okazał się najlepszym zespołem na Litwie! - W sierpniu tego roku zespół będzie świetował 30-lecie istnienia – podkreślił prowadzący.

„Selmiai” akompaniuje kapela muzyki ludowej „Radvija” (istnieje od 2008 roku). Zespół rozwija i propaguje litewskie pieśni i melodie ludowe oraz tradycję wykonywania muzyki ludowej. Podstawową część repertuaru zajmują litewskie melodie ludowe w aranżacji członków kapeli. - Dewizą zespołu jest: „Wszystko, co oryginalne jest proste”. „Radvija” uczestniczy w licznych imprezach, festiwalach, koncertach i świętach. Kapela realizuje wspólne projekty z zespołami tańca ludowego „Selmiai” i „Patrepselis”. „Radvija” koncertowała na Łotwie, Węgrzech i w Polsce – dodaje J. Stachowiak.

Piękne dziewczyny, fantastyczny repertuar!
- Nasz program nazywa się „Miłość ocali świat”. Miłości są różne, miłość mężczyzn i kobiet, miłość do muzyki, tańca, sztuki. Miłość oznacza kochać sąsiadów, ojczyznę, miłość może być wolna, szybka, gorąca, cicha... Taki jest nasz program, a ponieważ wiosna się spóźniłam, wierzymy w tę wesołą okazję. Zaczynajmy! - mówi Edmundas Verpetinskas.

Już pierwsze tańce pokazały, że program przygotowany przez gości z Radviliszek będzie bardzo żywiołowy, energetyczny, porywający, pełen wdzięku i humoru! I tak też było! I spotkało się to z żywiołowym przyjęciem przez publiczność.

Wśród tańców i utworów wykonanych przez zespół „Selmiai” i kapelę „Radvija” znalazły się m.in. „Polka powolna”, „Polka Kitoniszkij”, marsz „Ciemna noc”, Walc Sipawicziusa, taniec „Kierzynka”, „Polka Radviliszka”, walc „Czułość”, „Polka-Zajączek”, walc „Niebieskie kwiaty bzu”, czy „Mikitiene” - taniec kobiet.

Jednak najbardziej porywający okazał się muzyczno-taneczny spektakl w odcinkach: „Kręcimy się jak w młynie”, Patrzymy powyżej nosa, żeby dostrzec dziewczyny”, „Lis leży w kurniku”, „Strażacy przyjechali”, „Happy end”.

Ale w repertuarze obu zespołów znalazły się także utwory w trakcie których członkowie „Selmiai”porwali do tańca – dosłownie – osoby zasiadające na widowni! I takich wspólnych zabaw było kilka! Ale był też konkurs muzyczny poprowadzony przez Edmundasa Verpetinskasa, który dostarczył wiele śmiechu, a zakończył się słodkimi upominkami dla zwycięzcy.

Oprócz wspaniałych tańców, ogromne wrażenie, szczególnie na męskiej części widowni, robiły dziewczęta tańczące w zespole „Selmiai”. Było to połączenie piękna, urody z ogromną energią i pasją. Szczególnie można to było dostrzec w utworach country: „Duży skwer”, „Polka w stylu country”, czy „Polka Hakerów”.

Zapraszamy do Zakrzewa i na Borzątew!
Blisko trzy godzinny występy na Zielonym Zapleczu to zaledwie przedsmak tego, co czeka nas w sobotę i niedzielę. Zarówno jutro, jak i w niedzielę, będzie można zobaczyć i posłuchać naszych gości z Litwy. W sobotę zaprezentują się o godz. 18.00 przed pałacem w Zakrzewem, a w niedzielę o godz. 15.45 w Campingu Borzątew. Tych, którzy nie widzieli elektryzującego występu zespołu „Selmiai”, zapraszamy, bo naprawdę warto!

Ale to nie jedyne atrakcje jakie nas czekają w ten weekend. Szczególnie polecamy niedzielne koncerty na Campingu Borzątew w gminie Mieleszyn, gdzie wystąpią polskie, muzyczne gwiazdy Festiwalu. W tym roku są to gwiazdy Pikniku Country w Mrągowie: zespół „Babsztyl” oraz Cezary Makiewicz i zespół „Koltersi”, twórca hymnu pikniku „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”! Ponadto zagra też Gąsawska Orkiestra Dęta Pałuki oraz wystąpi Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny z Ukrainy!

Cały program Festiwalu znajduje się na plakatach i na naszym portalu.

(kfs)

Na ten temat:
Gwiazdy Pikniku Country w Mrągowie na II Piastowskim Festiwalu Wodnym!
II Piastowski Festiwal Wodny nabiera rozmachu!
II Piastowski Festiwal Wodny – muzyczne lato z historią i turystyką!
II Piastowski Festiwal Wodny ponownie w maju!

Na temat I Festiwalu:
Piastowski Festiwal Wodny