Słodko i smacznie na Borzątwi…
Dodane przez admin dnia Maj 28 2013 19:00:00
Trwa II Piastowski Festiwal Wodny „Z historią na fali”. W jego ramach w niedzielę w Campingu Borzątew odbył się I Wielkopolski Piknik Rolniczy pod patronatem Stanisława Kalemby, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z punktów Pikniku był kulinarny pojedynek sołectw na ciasta. Ostatecznie zwyciężyło Sołectwo Łopienno (gmina Mieleszyn), a Nagrodę Publiczności zdobyło Sołectwo Niechanowo.
Treść rozszerzona
W konkursie wymagane było przygotowanie pięciu dowolnych ciast, zaskoczenie jury wystrojem stołu oraz strojem. Swoją nagrodę przyznała też publiczność. Po smacznej degustacji został wyłoniony zwycięzca.

- Muszę się przyznać, że należę właśnie do tych osób, które dwa lata temu wyszły z inicjatywą, żeby organizować taką imprezę na poziomie powiatowym i regionalnym pt „Smaki, Smaczki i Przysmaki”. Kolejna edycja odbędzie się 6 lipca, a robimy to razem z siecią Hoteli Pietrak. Tych, których zapraszamy do tego wydarzenia to przede wszystkim koła Gospodyń Wiejskich, które reprezentują tą najbardziej regionalną kuchnie – powiedział senator Piotr Gruszczyński, podkreślając, że cieszy go fakt, iż imprezy kulinarne się rozwijają i są na coraz wyższym poziomie.

Według opinii jury którym kierował Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn, sołectwo Łopienno zaskoczyło wszystkich swoimi wypiekami i zdobyło nagrodę główną za „Najsmaczniejsze ciasto”. Sołectwo Łopienno, oprócz ciast, przygotowało również hafty i ręcznie wyszywane obrazy. Panie, które reprezentowały sołectwo Łopienno były niezmiernie szczęśliwe i zaskoczone tym wyróżnieniem. - Jesteśmy oszołomione, ale przede wszystkim bardzo się cieszymy, bo kosztowało nas to dużo pracy. Wyciągnęłyśmy stare przepisy, napiekłyśmy placków i mamy wielki zaszczyt, że reprezentujemy wieś Łopienno i zdobyłyśmy tę nagrodę – mówi Teresa Kochanowicz, przewodnicząca Klubu Seniora z Łopienna.

Z kolei drużyna gminy Wągrowiec oczarowała jury wystrojem stoiska i wygrało kategorię „Najciekawiej udekorowany stół”. Na stole w tak pięknym stoisku można było znaleźć pięknie udekorowane wypieki, jak i potrawy, które uwielbiają mieszkańcy gminy. - Cieszymy się, że otrzymaliśmy takie wyróżnienie. Rzeczywiście komisji spodobał się nasz stół. Przygotowaliśmy trochę atrakcji z siana czy też stroiki, które wykonują panie na naszym terenie, w naszych sołectwach. Cieszymy się, że wszystkim się to spodobało – stwierdziła Małgorzata Bejma, reprezentująca gminę Wągrowiec.

Ocenie podlegał także strój, w którym występowały reprezentantki, bądź reprezentanci danych sołectw. Swoim przebraniem najbardziej spodobały się panie z sołectwa Kruchowo w gminie Trzemeszno.

Ostatnia, czwarta nagroda, to była Nagroda Publiczności przyznana przez komisję składającą się z... publiczności. Na uznanie według publiczności zasłużyło Sołectwo Niechanowo, które zaskoczyło wystrojem, ciastami oraz potrawami. - Na dzisiaj mamy przygotowane pięć ciast oraz tort w formie koszyka. Mamy także potrawy na zimno. Tradycyjnie chleb ze smalcem, do tego ogórek kiszony, kiełbasa wędzona, kaszanka z własnej roboty i zupę ziemniaczaną. Jest nam niezmiernie miło, nie oczekiwaliśmy, że zdobędziemy tak ważną nagrodę, ponieważ nagroda publiczności to jest coś bardzo ważnego, dlatego, że opinia społeczeństwa, które tutaj przebywa tak stwierdziła. Według mnie, jest to sukces – mówi Terasa Bartz, sołtys Niechanowa. - Uważamy, że tego typu integracja jest potrzebna, chociażby dlatego, że można się spotkać z innymi sołectwami, gdzie każdy się stara, by wypaść jak najlepiej – dodaje.

Jak podkreśla J. Kamiński, przewodniczący jury, w konkursie wypieków nie ma przegranych, ponieważ każda miejscowość pokazała wszystko to, co najlepsze. - Poziom był bardzo wysoki – zaznacza.

A jaki był ten poziom? O tym mógł się przekonać każdy obecny na Pikniku, ponieważ po degustacjach dokonanych przez komisje oceniające ciasta, każdy obecny na Campingu także mógł spróbować wypieków zgłoszonych do konkursu. Mniam!

Anna Siwka
Fot. L.Olejniczak, E. Kupiec

Na ten temat:
„Wszystkie drogi prowadzą do... Borzątwi!”
Pałac w Zakrzewie zachwyca!
Sekrety gnieźnieńskiego Archiwum prawie odkryte...
„Selmiai” i „Radvija” porwały publiczność! II Piastowski Festiwal Wodny zainaugurowany!