Lubisz truskawki? Zapraszamy na Truskawisko!
Dodane przez admin dnia Czerwiec 03 2013 12:00:00
Truskawisko to przedsięwzięcie jakiego jeszcze w naszym regionie nie było. - 22 czerwca zapraszamy mieszkańców do udziału w bardzo ciekawym spotkaniu, które będzie miało kilka wymiarów – mówi Katarzyna Jórga, członek Zarządu Stowarzyszenia Światowid, które jest organizatorem tej imprezy. Truskawisko odbędzie się przy Karczmie na Lednicy w Dziekanowicach obok Małego Skansenu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Początek o godz. 10.00.
Treść rozszerzona
- Truskawisko ma przede wszystkim dać możliwość skosztowania fenomenalnych, mam nadzieję, wyrobów z truskawkami. Ma dać ludziom trochę wytchnienia, dużo radości i dużo słońca. A potem mamy Noc Kupały, bo to 22 czerwca, więc chcemy połączyć tradycję z tym, co daje truskawka w swoim największym okresie sezonowości – zapowiada Katarzyna Jórga i dodaje, że spotkanie to będzie miało kilka wymiarów.

Laboratoria smaku
Pierwszy wymiar to bezpłatne laboratoria smaku dla wszystkich, którzy tego dnia przyjadą do Karczmy na Lednicy. - Jesteśmy w trakcie uzgadniania szczegółów na czym miałby te warsztaty polegać, a chcemy żeby to były warsztaty pokazowe. Chcemy, by w jednych warsztatach uczestniczyło około 30 do 40 osób. Będą cztery takie edycje – mówi K. Jórga i dodaje, że na warsztaty można się zapisywać w biurze Stowarzyszenia lub po przyjeździe na miejsce warsztatów. Laboratoria odbywać się będą w godzinach: 13.00, 14.30, 16.00 i 17.30.

Konkurs na wyrób z truskawkami
Razem z laboratoriami odbędzie się konkurs na wyroby z truskawkami. - Oceniać ten konkurs będzie kilku znanych w Polsce cukierników. Mamy nadzieję ściągnąć Roberta Sowę, ale czy nam się to uda, nie wiemy. Nie mamy jeszcze ostatecznej odpowiedzi. Ale tego typu osoby chcielibyśmy zaprosić na nasze laboratorium i na nasz konkurs – podkreśla.

Jak zaznacza K. Jórga konkurs ma na celu wyłonienie lokalnych mistrzów cukiernictwa oraz promocja ciekawych przepisów kulinarnych, prezentację najlepszych i najsmaczniejszych wyrobów, które w swoim składzie mają truskawki.

A Zygmunt Nowaczyk, prezes Stowarzyszenia Światowid dodaje, że Truskawisko to nowa impreza, którą w tym roku rozpoczynamy i zapewne będziemy w kolejnych latach kontynuować. - Impreza za ma za zadanie promocję zdrowej żywności i zdrowego odżywania – zaznacza.

Zabytkowe pojazdy
Inną ciekawostką Truskawiska będzie wystawa pojazdów zabytkowych. - Wchodzimy we współpracę z Automobilklubem Wielkopolski i na tej bazie odbędzie się pokaz pojazdów zabytkowych. Mamy zapewnienie przyjazdu około dwudziestu do trzydziestu samochodów zabytkowych, co zapewne ubogaci teren wokół Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – uważa K. Jórga.

Lednica widziana z kajaków
Kolejną atrakcją, którą na Truskawisko przygotowuje Stowarzyszenie Światowid to pokazanie okolic Lednicy z wody i umożliwić osobom przybyłym korzystanie z kajaków i podziwiania pięknego jeziora Lednica. Oprócz tego w czasie Truskawiska będzie Targ Wiejski produktów lokalnych i regionalnych.

Przypominamy: Truskawisko odbędzie się w sobotę, 22 czerwca przy Karczmie na Lednicy w Dziekanowicach. Początek o godz. 10.00.

(kfs)