Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli ciekawe miejsca w powiecie gnieźnieńskim
Dodane przez admin dnia Lipiec 30 2013 08:30:00
Trwa czas wyjazdów wakacyjnych. Szukamy często odległych zakątków na mapie, a tymczasem na terenie powiatu gnieźnieńskiego mamy wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, które w wolnym od pracy dniu warto zobaczyć osobiście.
Treść rozszerzona


Szczególnie wartym polecenia jest „Szlak mitów i legend”, który powstał w ramach jednego z ostatnio realizowanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie projektów unijnych pn. „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim”. Wybrane legendy zostały opisane i zwizualizowane poprzez umiejscowienie rzeźb z brązu oraz tablic informacyjnych w trzech językach w wybranych miejscach na terenie powiatu. Niemal we wszystkich miejscach obok rzeźb zostały postawione drewniane wiaty wypoczynkowe. Pomimo początkowych trudności, udało się jedną z legend – najważniejszą z punktu widzenia historii naszego państwa, dotyczącą legendy o Lechu, Czechu i Rusie – umieścić również na terenie Gniezna. Z uwagi na nadzór gnieźnieńskiego konserwatora zabytków legenda ta, została jednak nieco inaczej przedstawiona niż pozostałe.

Oprócz swoistej perełki jaką jest szlak mitów i legend warte polecenia są liczne pałace, dwory oraz obiekty architektury drewnianej. Wszystkie najważniejsze obiekty zostały w sposób przystępny dla turysty opisane poprzez system tablic informacyjnych, prowadzących turystów od obiektu do obiektu wyznaczając dany szlak.

Poprzez system tablic informacyjnych, wiat drewnianych oraz rzeźb z brązu oznakowany został także szlak św. Jakuba przebiegający przez teren powiatu gnieźnieńskiego.

We wszystkich najważniejszych miejscach na terenie powiatu zostały ponadto zamontowane duże tablice informujące o atrakcyjności turystycznej powiatu. Oprócz trzech wersji językowych na uwagę zasługuje graficzna forma tablic, w tym m.in. róża wiatrów z mapką w terenie.

Wśród oznakowanych atrakcji znalazły się również miejsca pobytu Ojca Świętego bł. Jana Pawła II oraz miejsca nawiązujące do różnych dziejów dwóch narodów – Polacy i Niemcy 1000 lat razem.

O wszystkich wspomnianych miejscach i atrakcjach można poczytać w nowo wydanej serii folderów promocyjnych powiatu gnieźnieńskiego, które są na co dzień dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 14. Wersje cyfrowe folderów są również dostępne na stronie www.tupowstalapolska.pl w dziale ‘do pobrania’.

Jak pisał XIX – wieczny polski bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz: „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”. Zapraszamy zatem do bliższego poznania walorów krajobrazowo – turystycznych powiatu gnieźnieńskiego!

(sp)