Truskawisko 2013 – kolejne udane przedsięwzięcie Stowarzyszenia Światowid!
Dodane przez admin dnia Czerwiec 26 2013 16:00:00
Co łączy trwający właśnie w Londynie wielkoszlemowy turniej tenisowy Wimbledon z pięknymi terenami przy Ostrowie Lednickim nad jeziorem Lednica gdzie znajduje się Karczma na Lednicy? Truskawki! Tradycją Wimbledonu jest serwowanie widzom truskawek z bitą śmietaną, a nową tradycją wspomnianego miejsca jest Truskawisko zorganizowane przez Stowarzyszenie Światowid. Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę!
Treść rozszerzona
- Truskawisko ma przede wszystkim dać możliwość skosztowania fenomenalnych wyrobów z truskawkami. Ma dać ludziom trochę wytchnienia, dużo radości i dużo słońca – zapowiadała imprezę Katarzyna Jórga, dyrektor biura Stowarzyszenia Światowid.

I tak też się stało. Całodniowa impreza zgromadziło wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, jak również powiatów ościennych. A że atrakcji w czasie Truskawiska nie brakowało, to można śmiało stwierdzić, że narodziła się nowa, świecka tradycja. I impreza, która pokazuje nowe możliwości w promocji naszego regionu. Poprzez truskawki.

Wśród licznych gości, którzy odwiedzili Truskawisko był także starosta Dariusz Pilak. - Jesteśmy w pobliżu Ostrowa Lednickiego, gdzie powstają nowe inwestycje i takie charakterystyczne imprezy powinny się kojarzyć z danym miejscem. Takie festiwal truskawek jest potrzebny, ponieważ jest to ubogacenie różnorodności smaków, sposobów przyrządzania truskawek, gustów i guścików – mówi Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński.

Laboratoria Smaku
Wśród wielu atrakcji przygotowanych na Truskawisko przez Stowarzyszenie Światowid były Laboratoria Smaku (cztery półtoragodzinne spotkania w których uczestniczyło ponad 100 osób) dla wszystkich, którzy tego dnia przyjechali do Karczmy na Lednicy. Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z różnymi sposobami wykorzystania truskawki w potrawach. Jednym z współorganizatorów Laboratoriów Smaku - oprócz Stowarzyszenia Światowid - było Slow Food Wielkopolska.

- Robiąc Laboratoria Smaku jako organizacja Slow Food próbujemy pokazać jakość produktów lokalnych w stosunku do jakości produktów przemysłowych. I druga sprawa, bardzo chcemy pokazać uczestnikom, że tradycyjny sposób wykorzystywania tych surowców nie jest wszystkim, że taki surowiec można przygotować w inny sposób, ogromnie atrakcyjny, prostymi metodami - mówi Marek Gąsiorowski ze Slow Food Wielkopolska. - My mówimy o truskawkach, ale my pokazujemy dania w których truskawka jest wędzona i jest grillowana. Kto by wpadł w pierwszym momencie na to, że tak może być. Że truskawka jest komponowana z octem balsamicznym. Okazuje się, że jak się jest na naszych warsztatach i ma możliwość zdegustowania tej małej degustacyjnej porcji, to odkrywa się nowy świat. I po ten świat nie trzeba jechać daleko, ten świat jest bliski – dodaje.

Targ Wiejski
W trakcie Truskawiska odbywał się także Targ Wiejski produktu lokalnego i regionalnego, który głęboko już wpisał się w życie lokalnej społeczności. Targi Wiejskie to zdrowa żywność - żywność smaczna, indywidualna i niespotykana, której nie kupimy w supermarkecie. Ale Targi Wiejskie to również rękodzieło ludowe, i to trzeba podkreślić, wytwarzane z prawdziwą pasją i sercem. Stoiska z tymi produktami były licznie oblegane przez przyjeżdżających nad Lednicę.

Konkurs na wyrób z truskawkami
Innym – dla wielu najważniejszym – punktem Truskawiska był konkurs na wyroby z truskawkami. - Cieszę się, że nie muszę być tym, który będzie decydował o wyborze tych najsmaczniejszych wyrobów, ponieważ patrząc na przygotowane potrawy z truskawkami, ten wybór na pewno nie będzie łatwy – podkreśla D. Pilak. - Podziwiam panie z naszego powiatu mające bardzo dobre pomysły na promocję i wykorzystanie truskawki. Myślę, że gdybyśmy wykorzystali każdy inny owoc czy warzywo, to także na pewno stanęłyby na wysokości zadania i takie wyroby z każdym innym owocem bardzo dobrze by przygotowały – dodaje.

Stare samochody i kajaki
Ponadto miłośnicy starych, zabytkowych samochodów mogli podziwiać te piękne auta na zlocie zorganizowanym przez Automobilklub Wielkopolski. Z kolei miłośnic turystyki mogli wypożyczyć kajak i popływać po pięknym jeziorze Lednica. A do tego wszystkiego przygrywała Kapela Śmieszna z Trzemeszna.

Starosta Pilak wskazuje, że podczas tej imprezy można nabyć truskawki, można kupić wyroby z truskawek ale też poznać przepisy na te wyroby. - A za nami jest też pole truskawek i to jest niesamowite, że my jesteśmy jakoby wkomponowani w pole truskawek – starosta wskazuje na okolicę i dodaje: - Ta impreza jest bardzo udana i trzeba ją promować, by w kolejnych latach także się odbywała, ponieważ warto tutaj przyjechać i uczestniczyć w tym święcie truskawki.

Dobry pomysł
Marek Gąsiorowski ze Slow Food Wielkopolska zaznacza ponadto, że nic tak nie przyciąga jak dobry pomysł połączony z jedzeniem. - Truskawisko jest cenne dlatego, że promuje lokalny produkt. Jeżeli mówimy o tym, żeby dobrze się działo w gminach, żeby te gminy żyły tym co same produkują i jeżeli jest taki produkt jak dobre truskawki, to jest to coś na czym można oprzeć całą promocję. Truskawisko odbyło się po raz pierwszy i trzymam kciuki, żeby odbyło się po raz drugi – podkreśla.

Zadowolony z pierwszej edycji Truskawiska jest również Zygmunt Nowaczyk, prezes Stowarzyszenia Światowid. - Imprezę uważam za udaną. Oczywiście, że kilka rzeczy jest do poprawienia, ale mam nadzieję, że będzie to przedsięwzięcie cykliczne, będzie się rozwijało i będzie coraz lepsze – podsumował Z. Nowaczyk.

Na zakończenie Truskawiska, Marek Gąsiorowski wskazuje na jeszcze jeden duży plus takiej imprezy. - Jest to, z jednej strony, zbudowanie reputacji regionu opartego o produkty tradycyjne, ale z drugiej pokazanie mieszkańcom, że z tego co kupię w okolicy, ale nie w markecie, mogę robić rzeczy rewelacyjne. Mogę żywić zdrowo i naturalnie rodzinę, ale mogę być też efektowny dla wszystkich gości którzy do mnie przyjadą – zaznacza M. Gąsiorowski.

Na koniec warto podkreślić, że Truskawisko nie zakończyłby się tak dużym sukcesem organizacyjnym Stowarzyszenia Światowid, gdyby nie grupa kilkudziesięciu wolontariuszy oraz pracownicy biura Stowarzyszenia Światowid, którzy cały dzień spędzili pomagając przy wszystkich punktach programu.

O poszczególnych atrakcjach Truskawiska już wkrótce w naszym portalu.

Karol Soberski