„Kuś – Historia Zielarek z Gorzuchowa”! Nowy film o lokalnej historii!
Dodane przez admin dnia Październik 27 2013 23:00:00
Gnieźnieńska Grupa Filmowa pracuje nad kolejnym projektem związanym z historią naszego regionu. Powstaje film dokumentalny „Kuś – Historia Zielarek z Gorzuchowa”, który ma przybliżyć historię jednego z ostatnich procesów o czary na naszych ziemiach i jego tragiczny finał. Jest to kolejna produkcja twórców filmu „Francois”, który został owacyjnie przyjęty przez widzów.
Treść rozszerzona
Historia prawdziwa
Jest rok 1761. W Gorzuchowie - małej wiosce niedaleko Kłecka, dziesięć kobiet, w tym dwie dziewczynki zostają oskarżone o czary. Za kilkanaście lat Sejm wyda ustawę zakazującą tych procesów. Sąd w Gnieźnie i Pobiedziskach, którym przedstawiono sprawę, wyczuwając jakby nadchodzący czas, w ogóle nie podejmują sprawy. Jednak sąd z niedalekiego Kiszkowa wydaje wyrok skazujący kobiety na okrutną śmierć.

Ta historia wywarła ogromne wrażenie na ówczesnych, ale także współczesnych mieszkańcach tej niewielkiej wioski na terenie gminy Kłecko. Kilkadziesiąt lat później wyrok sądu kiszkowskiego zamieścił w swojej książce dotyczącej historii Kłecka proboszcz tamtejszej parafii – ks. Dydyński, a w roku 2011 lokalna społeczność postawiła w miejscu kaźni krzyż i dziesięć kamieni-osiem dużych i dwa małe symbolizujących owe stracone kobiety i dziewczynki.

Co takiego się stało, że aż tyle osób musiało stracić życie? Dlaczego w taki okrutny sposób i dlaczego bronił ich ksiądz? Jak wytłumaczyć to wydarzenie? Czy w ogóle jest to możliwe…? Tego nie wiemy, ale w ludzkiej naturze leży zadawanie pytań. Film „Kuś” jest próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania, w którą wpleciona jest historia owych straconych, dziesięciu kobiet.

O filmie
Film powstaje z inicjatywy i dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności z Gorzuchowa i Kłecka. Wielu tamtejszych mieszkańców brało udział w inscenizacjach, które w filmie przeplatać się będą z wypowiedziami specjalistów i osób zainteresowanych tą historią.

Premiera filmu planowana jest na listopad lub grudzień bieżącego roku, ale film przedpremierowo będzie można zobaczyć już podczas tegorocznej Offeliady.

Producenci filmu cały czas szukają osób lub firm, które byłyby zainteresowane finansowym wsparciem tego projektu, co pozwoli na szybsze ukończenie prac nad filmem i jego późniejszą dystrybucję. Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją.

Reżyserem filmu jest Tomasz Góralczyk i Radosław Biskupski, scenariusz: Krzysztof Zalaszewski, zdjęcia: Tomasz Góralczyk.

Zainteresowanych zapraszamy na fanpage filmu www.facebook.com/film.kus gdzie pojawiać się będą wszelkie aktualności z nim związane.

(m/n)