Gimnazjalny gzik z pyrami
Dodane przez admin dnia Marzec 31 2014 22:00:00
„Gzik narychtowany rug zug, ale porządnie, ze śmietaną i szczypiorkiem, z pyrkami w mundurkach, co je zaś trzebno obrać i na sztryfelki pokrychać, chyba, że ktoś spucnie od razu cołkom pyre z gzikom i solom na jednego chapsa”. Tymi słowami, wypowiedzianymi w gwarze poznańskiej, rozpoczęły się pierwsze w tym roku zajęcia w ramach projektu „Wielkopolska od kuchni". Projekt ten wpisał się już w tradycję Gimnazjum nr 4 w Gnieźnie.
Treść rozszerzona
Projekt, którego tytuł kojarzy się z gastronomią, nie ogranicza się tylko do tematów kulinarnych. Jednak one stały się głównym zagadnieniem na pierwszych zajęciach. Autorki całego przedsięwzięcia: Danuta Piechocka, Maria Powierza, Wioletta Łubińska, Kamilla Stróżyk i Agnieszka Puszczykowska–Glapa, starają się zaszczepić wśród młodzieży miłość do „Małej Ojczyzny", jaką jest dla nas Wielkopolska.

W tegorocznej edycji poznawanie Wielkopolski rozpoczęło się od kuchni, dlatego też pierwsze zajęcia można by nazwać niezwykle apetycznymi. Młodzież przygotowywała a potem oczywiście degustowała najbardziej sztandarową potrawę naszej kuchni regionalnej, czyli pyry z gzikiem. Ważnym elementem spotkania było poznanie przepisów na to danie. Pierwszy z nich zapisany został oczywiście w języku ogólnym, natomiast drugi wywołał pewne poruszenie, ponieważ wykorzystano w nim wyrażenia z gwary poznańskiej.

Po części językowej rozpoczęły się prace kulinarne, które uczniowie wykonywali bardzo chętnie. Efekty ich działań okazały się niezwykle smaczne. O zaletach tego dania mogli przekonać się również zaproszeni goście na degustacje.

Kolejne zajęcia projektowe w związku z tym, że rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga, znanego kompozytora a przede wszystkim folklorysty, poświęcone będą kulturze ludowej regionu, a szczególnie strojom ludowym z terenu Wielkopolski. Projekt ten realizowany jest od trzech lat i cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem młodego pokolenia – pokolenia gimnazjalistów.

Wioletta Łubińska
Maciej Maciejewski