Z Wielkopolski w szeroki świat...
Dodane przez admin dnia Czerwiec 09 2014 14:00:00
Mariusz Borowiak to obecnie jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy historycznych, zajmujących się tematyką marynistyczną. W miniony weekend, w kościele poewangelickim w Nekielce, odbyła się promocja jego kolejnej książki. Tym razem światło dzienne ujrzał „Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza”. Promocja słownika miała niezwykle uroczystą oprawę.
Treść rozszerzona
W swoim najnowszym dziele gnieźnieński pisarz – marynista zawarł ok. 450 biogramów ludzi, którzy swoje życie związali z morzem, zasłużyli się na morzu, dokonali niezwykłych odkryć geograficznych lub po prostu zawędrowali w najdalsze zakątki kuli ziemskiej. Jest to pierwsza tego typu publikacja encyklopedyczna w Polsce. Wydawnictwo obejmuje okres od X wieku do czasów nam współczesnych, choć jedną z żelaznych zasad Słownika było, iż zawiera on biogramy wyłącznie osób nieżyjących. Całość składa się ze wstępu i z części encyklopedycznej (biogramów). Każdy biogram został z kolei podzielony na dwie części. Pierwszą stanowi nota biograficzna – właściwy życiorys, a drugą wykaz literatury odnoszącej się do danej postaci. Taki układ Słownika sprawia, że czytelnik otrzymuje gotowy spis źródeł, dzięki którym może uzupełnić i poszerzyć wiadomości o interesującej go postaci. Nic w tym dziwnego, zważywszy na fakt, że materiały do "Słownika biograficznego wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza" Mariusz Borowiak opracowywał przez 30 lat.

Wśród bohaterów najnowszego wydawnictwa M. Borowiaka znalazło się wiele osób związanych z Gnieznem lub szeroko pojętą Ziemią Gnieźnieńską. I tak swoje miejsce w słowniku znaleźli między innymi: wiceadmirał Józef Unrug – dowódca obrony Wybrzeża w 1939 r.; Bolesław Kasprowicz junior – profesor ekonomii transportu; współorganizator Katedry Transportu w Akademii Handlowej w Poznaniu, długoletni wykładowca w Wyższej Szkole Handlowej w Gdyni oraz Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie (obecnie Uniwersytet Gdański), kontradmirał Zdzisław Kręgielski – dowódca placówki Przystań na Westerplatte (dokąd został przeniesiony 4 sierpnia 1939 r. prosto z… Gniezna) czy też pochodząca z Czerniejewa Maria Irena Dybek – członek frachtowca Kromań. Warto też zauważyć, że w promocyjnej gali uczestniczyli potomkowie niektórych bohaterów słownika, jak chociażby wnuczka – pochodzącego ze Skoków – wspomnianego powyżej kontradmirała Zdzisława Kręgielskiego.

Spotkaniu w Nekielce towarzyszyła wystawy fotografii, wystawa prac literackich i plastycznych uczniów szkół z gminy Nekla, a całość uświetnił swoim występem Chór Kameralny Dysonans. Na specjalnie zorganizowanym kiermaszu można było nabyć wcześniejsze książki Mariusza Borowiaka, a także uzyskać dedykację z autografem autora.

Koniecznie też trzeba wspomnieć, iż organizatorami tej perfekcyjnie przygotowanej imprezy byli: gmina Nekla i Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne.

„Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza” posiada wielkie walory poznawcze i edukacyjne. Przeznaczony jest dla szerokiego kręgu czytelników. Z równym powodzeniem będzie on służył osobom, które profesjonalnie zajmują się problematyką morską i podróżami, jak i tym, którzy tylko przygodnie będą sięgali po wspomniane wydawnictwo. Szczególnie przydatny może być jako materiał pomocniczy w nauczaniu historii i wiedzy o społeczeństwie. Dlatego też bardzo pożądane jest, aby mógł się on znaleźć w bibliotekach szkolnych i publicznych na terenie całej Wielkopolski, ale także w domowych biblioteczkach wszystkich Wielkopolan.

Mariusz Borowiak (ur. 16 lutego 1964 r.) pochodzi z Gniezna, obecnie mieszka w Cielimowie. Napisał ponad dwadzieścia książek o tematyce historycznej i marynistycznej, a także opublikował przeszło 250 artykułów w pismach specjalistycznych (krajowych i zagranicznych). Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu „Tajemnica Westerplatte”. Jego historyczne zainteresowania ujawniły się już w dzieciństwie, a największy wpływ na ich ukształtowanie się miała ogromna biblioteka rodziców (zwłaszcza ojca) oraz nieco późniejsza znajomość i przyjaźń z Jerzym Pertkiem, owym – jak go sam Mariusz Borowiak nazywa – „morskim Sienkiewiczem”. Na podstawie jego książek i artykułów zrealizowano wiele reportaży radiowych i telewizyjnych.

Wielokrotnie brał udział w Krajowych Targach Książki, w Targach Książki Historycznej i Międzynarodowych Targach Książki. Jest żonaty – przy każdej sposobności podkreśla, iż swojej pisarskiej pasji może oddawać się tylko i wyłącznie dzięki żonie Renacie, która całkowicie wzięła na siebie odpowiedzialność za wychowywanie dzieci oraz prowadzenie domu – posiada dwoje dzieci.

Zbyszek Beling